WCDMA'de başarım ve paket erişimi
Performance and packet access in WCDMA
- Tez No: 155091
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Gezgin telefon servisine duyulan yüksek talep karşısında bugün kullanılan sistemler yetersiz kalmıştır. Kablosuz gezgin haberleşme alanındaki gelişmelerde en büyük etken, çoklu-ortam içeriğinin, internetin ve kablosuz gezgin cihazların birbirine yakınsaması olmuştur, internet tabanlı bilgi hizmetlerinin giderek artan gözdeliği, internetteki veri trafiğinin gün geçtikçe artmasına neden olmuş ve buna paralel olarak gezgin haberleşmenin hızlı bir biçimde gelişmesi, çoklu-ortam yeteneklerinin gezgin haberleşme için de sağlanabilmesi yönünde istekler doğurmuştur. Birinci ve ikinci nesil gezgin haberleşme sistemlerinin, sahip oldukları bazı sınırlamalar nedeniyle bu istekleri karşılamakta yetersiz kalması ve paket veri haberleşmesini etkin olarak destekleyememesi yeni arayışlara neden olmuştur. Bu çalışmada, UMTS gibi gelecekte uygulanması düşünülen CDMA temelli gezgin sistemleri incelenmiş, genişbantlı CDMA (WCDMA) hava arabirimi detaylı biçimde tanıtılmış; UMTS fiziksel katmanı ele alınıp WCDMA'de paket erişimi, fiziksel katman işlemleri, başarım ve WCDMA karma hizmet ağlarında aşağı bağlantı kapasitesini etkileyen nedenler detaylı şekilde incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : WCDMA, Paket Erişimi, QoS, Başarım
Özet (Çeviri)
Keywords : WCDMA, Packet Access, QoS, Performance The systems used today have become insufficient with the great demand for mobile phone service. The greatest factor in the developments in the field of wireless mobile communication has been t he convergence of multimedia content, internet and wireless mobile devices with each other; increasing popularity of internet-based information services cause the data traffic in the internet to increase continuously and in parallel with this a rapid development of mobile communication has caused some demands in the direction of providing multimedia capabilities for mobile communication. Due to some limitations they have, inadequacy of the first and second generation communication systems to meet these demands and that it doesn't support packet data communication effectively have lead to new searches. In this study, CDMA-based mobile systems considered to be applied in the future are examined such as UMTS, to introduce wideband CDMA (WCDMA) air interface ; to try to tell and evaluate the reasons in detail effecting packet access in WCDMA, physical 1 ayer p rocedures, p erformance and downlink c apacity in W CDMA mixed service networks in detail. m