Microwave propagation predictions on radio coverage of UMTS
UMTS kapsama alanı üzerinde mikrodalga yayılım öngörüsü
  1. Tez No: 245854
  2. Yazar: SATI YELEN
  3. Danışmanlar: PROF. SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
GSM sistemin başarı hikayesi bütün dünyada çok iyi bilinmektedir. Başarısınınnedeni kullancılarına her an, her yerde hizmet verebilmesidir. Aslında, GSM kul-lanıcılarına temelde konuşma hizmeti verir. Şimdilerde, GSM operatörleri, mev-cut ağ altyapılarından yararlanarak, veri hizmetini de kullanıcılar sunmak istiyor-lar. GSM'in veri hizmet kapasitesini arttırmak için yapılmakda olan bir çok çalışmaolmasina rağmen, bunların hiçbiri GSM'i, GSM operatörlerinin data hız hedeferineulaştıramamıştır.Şimdilerde, GSM opertörleri, hava arayüzü haricindeki ağlarını koruyarak, GSMhava arayüzünü tamamen değiştiriyorlar. GSM TDMA hava arayüzü yerine, WCDMAhava arayüzü teknolojisi kullanılmaktadır. Hava arayüzü teknolojisinin değişmesi bazistasyonlarının şeklinin ve sayısınin değişmesi anlamına gelir. Operatörler yeni baz istasyonları için optimum konumu ve optimum baz istasyonu sayısını bulmaya çalışıyorlar.Bu çalışma mikrodalga yayılım modelleriyle ilgilidir. Bu modeller, WCDMAağlarında yeterli kapsama alanı sağlamak için gerekli olan baz istasyonu sayısını bulmak için kullanılır. Bu modeller, ayrıca, bazistasyonlarının nereye yerleştirimesi gerektiğini belirlemeye yardımcı olur.Çalışma, makrohücre alanlarında, yol kaybı dalga yayılım modellerin parametrikkarşılaştırmalı analizi üzerine yoğunlaşmıştır. Çalışma üç farklı model kullanır. Modelöngörü sonuçları İstanbul için WCDMA ağından elde edilen gerçek ölçümlerle kıyaslanmıştır.Çalışma modellerden hangisinin İstanbul için en uygun olduğu ile sonlanır.
Özet (Çeviri)
The success story of GSM system is very well known throughout the world.The reason for its success is due to its ability to give services to its users anywhereand anytime. In fact, GSM basically gives speech services. Now, GSM operators alsowant to give data services by taking advantage of their existing network infrastructure.Although there are many ongoing studies over GSM in order to improve data servicecapabilities, none of them can lead GSM to GSM operators' data rate goals.Now, GSM operators are completely changing the air interface of the GSM, whilestill keeping the rest of the network. Instead of GSM TDMA air interface, WCDMAair interface technology is being used. Changing the air interface technology meanschanging the type and the number of base stations. Operators try to ¯nd the optimumpositions and the optimum numbers for their new base stations.This study deals with microwave propagation models. These are used to ¯nd thenumber of needed base stations to provide the coverage requirements for the networksin WCDMA networks. They also help to determine where the cell sites should belocated to achieve an optimum position in the network.This study concentrates on comparative parametric analysis for propagation pathloss prediction models considering the macrocell region. It uses three di®erent models.Model prediction results were compared with the real measurements obtained from aUMTS based network for city İstanbul. The study concludes which of the models isbest suited for İstanbul.