Alan ölçümlerine dayanan çift taşıyıcılı yüksek hızlı aşağı hat paket erişim teknolojisinin incelenmesi
The investigation of dual carrier high speed downlink packet access technology based on field measurement
- Tez No: 464717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Teknolojideki yeni gelişmelerle birlikte yüksek hızlı aşağı yönde paket erişimi (HSDPA), GSM sistemindeki EDGE hizmetine benzer bir ilişki içinde WCDMA'de da benzer başlangıcı temsil etmekte ve yüksek veri hızı sağlamaktadır. 3GPP tarafından Sürüm 8 ile artan yüksek veri hızı taleplerinin, çift taşıyıcılı yüksek hızlı aşağı hat paket erişimi (DC-HSDPA) ile karşılanması hedeflenmektedir. DC-HSDPA sisteminde 10 MHz'lik bant genişliği kullanarak 42 Mbit/s'e varan veri hızlarına ulaşılabilir. DC-HSDPA sistem başarımı kablosuz kanal kalitesine ve hizmet alan kullanıcı sayısına bağlı olarak değişmektedir. Bu çalışmada, Samsun ilinde TEMS programı kullanılarak bina içi ve dışı ortamlarda durağan konumda, farklı konum ve zamanlarda DC-HSDPA sistem başarımını elde etmek için kablosuz kanal kalitesi, sinyal girişim oranı ve buna bağlı olarak sistem alış gücü ile veri hızları ölçülmüş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Başarım değerlendirmeleri ortalama veri indirme hızına göre yapılmıştır. 85 farklı ölçüm sonucunda DC-HSDPA sisteminde sinyal gürültü oranı, kanal kalite göstergesi ve veri hızları arasındaki bağlantılar için deneysel ilişkiler önerilmiştir. Önerilen ifadeler literatürde yapılan çalışmalarla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
With advances in technology, high-speed downlink packet access (HSDPA), also represents the similar beginning and provides high data rate in WCDMA, as similar relation in the EDGE service of GSM system. 3GPP , Release 8 aims to meet the increasing demands of higher data rate dual carrier high speed downlink packet access (DC-HSDPA). DC-HSDPA system bandwidth of 10 MHz using a 42 Mbps data rates can reach up to. DC-HSDPA system performance depends on number of users and service area of the wireless channel quality varies. In this study, we have measured and have assessed the wireless channel quality, signal to interference ratio and consequently the system received power and data rate to have performans of DC-HSDPA system's in the indoor and outdoor environments, at stationary and the different position with using TEMS program in Samsun. Performance evaluation was performed according to the average data download speeds. In 85 different measurement results, we have proposed relationships to links between signal to noise ratio, channel quality indicator and the empirical data rates in DC-HSDPA system. Suggested expressions have been compaired with studies in literature