A multi-attribute decision-theoratic approach for the stock pride manipulation detection
Hisse senedi manipülasyonu tespitinde çok amaçlı karar teorisi yaklaşımı
- Tez No: 155201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDAL BÜYÜKDAMGACI ALOGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET HİSSE SENEDİ MANİPÜLASYONU TESPİTİNDE ÇOK AMAÇLI KARAR TEORİSİ YAKLAŞIMI Yatırımcıları yanıltmayı amaçlaması özelliği dolayısıyla, piyasadaki işlemler ve bilgi akışı ile ilgili çok değişik manipülasyon türleriyle karşılaşılmaktadır. Alım-satım işlemleri piyasaların varlık nedenleridir. Alım-satım işlemleri ile fiyatlar oluşmakta ve buradan yansıyan sinyallerle piyasadaki gerek aktif gerek potansiyel yatırımcılar yeni kararlar almakta veya mevcut kararlarını gözden geçirmektedirler. Bu sinyallerin ekonomik kaynak tahsisi açısından sağlıklı sonuçlar doğurması, ancak dayandıkları arz ve talebin, serbest piyasa koşulları altında bilgisel anlamda etkin bir şekilde karşılanması halinde mümkündür. Alım satım işlemleri ile manipülasyon amaçlı alım satımların ayırt edilmesi piyasalar açısından hayati önem arz etmektedir. Bu sınır iyi çizilemediği zaman piyasanın masum katılımcıları kriminal kovuşturmalara konu edilerek piyasanın likiditesinin ve adalet duygusunun zayıflatılmasına neden olunurken, aksi durumda piyasa fiyatlarının güvenilirliğinin kalmaması ve böylece ilginin ve likiditenin azalması söz konusu olabilmektedir. Piyasada manipülasyon olduğuna ilişkin kararı almak, karar ortamının modellenmesi ve geçerli olan bu model kullanılarak işlem yapılmasını gerektirir. Bu çalışmanın amacı, manipülasyonun tespitine yönelik bir model geliştirmek ve bu modeli sermaye piyasasında uygulamaktır. Mevcut davaların verilerini kullanmak hukuki açıdan sakıncalı olacağından, sonuçlanmış davaların verileri üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada SMARTS metodu ile hisse senedi manipülasyonunun tespitine yönelik çok amaçlı değer ölçme metodu kullanılmaktadır. SMARTS metodu ilk defa Edwards tarafından geliştirilen SMART metodundan türetilmiştir. Hisse senedinin de piyasanın da genel olarak performansı düşebilir veya yükselebilir. Fakat normal şartlarda bu düşüş ve yükselişlerin birbirine paralel olması veya çok anormal hareketlerin gözlenmemesi gerekir. Bu çalışma, hisse senedinin ve sektör günlük performanslarının ölçülmesinde ve birbirleri ile karşılaştırılmasında SMARTS metodunun, detaylı manipülasyon incelemesinden önce kırmızı alarm verilmesinde kullanılabileceğini göstermiştir. Tezin son bölümünde, bir başka bakış açısı olan zaman serisi tahmin yöntemleri ile de modelin sonucu doğrulanmıştır. Ekim 2004 Ozan Özcan IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGNING AND IMPLEMENTING A MODEL FOR INSTITUTIONAL TRAINING NEEDS ASSESSMENT Because manipulation has a characteristic of misleading investors, we may encounter with different types of versions related to transactions or information flow in the market. Enabling purchasing/selling transactions is the reason for existence of markets. Prices are formed with purchasing/selling transactions and both active and potential investors are taking new decisions or looking over present decisions with signals that are reflecting from here. For healthy results, supply and demand must be met effectively in terms of knowledge under the free market conditions. Distinguishing legal and manipulated purchasing/selling transactions has vital importance. If this border could not be drawn correctly, the innocent participants of the market will be subject to criminal prosecutions. This weakens the liquidity and justice of markets and reliability of market prices. Consequently, interest and liquidity decreases. Deciding if there is manipulation in the market necessitates modeling the decision environment and making transactions on this valid model. The purpose of this study is to develop a model to detect manipulation by comparing the general situation of the stocks with the market and to implement the model in capital markets. Because it is inconvenient to use the data sets of current suits, the data sets of concluded suits are going to be used in this thesis. This thesis presents a method to stock price manipulation detection with multiattribute value measurement that is based on SMARTS method. SMARTS method is derived from SMART method, which is originally sketched by Edwards. Both the performances of the stock and sectoral index can be decrease or increase. But in normal conditions, it is expected that these increases and decreases for both stock and sectoral index must be parallel or there must be no abnormal movements for the prices. This study revealed that before a detailed detection the red alarm could be given with using SMARTS method by measuring the daily performances of the stock and sector index and comparing them. At the last part of the thesis, the model was also verified with a time series-forecasting model. October, 2003 Ozan Özcan V