Karma uyarım doğrusal öngörüm (KUDÖ) kodlamasının çeşitli parametrelerinin kodlama başarımına etkisinin incelenmesi
Investigation of various parameters of mixed excitation linear prediction (MELP) coder on the coding performance
- Tez No: 155266
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMİH BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
KARMA UYARIM DOĞRUSAL ÖNGÖRÜM (KUDÖ) KODLAMASININ ÇEŞİTLİ PARAMETRELERİNİN KODLAMA BAŞARIMINA ETKİSİNİN ANALİZ EDİLMESİ Murat Şahin ÖZ Ses işaretlerinin dar bantlı, yüksek güvenilirlikti ve gizli bir şekilde iletimi ihtiyacının son yıllarda artmasıyla birlikte düşük hızda ses kodlama en popüler araştırma konularından birisi olmuştur. Karma Uyarım Doğrusal Öngörüm, KUDÖ (Mixed Excitation Linear Prediction, MELP) kodlayıcısı 1997 yılında ABD Savunma Bakanlığı tarafından yeni 2400 bit/sn ses kodlayıcı olarak seçilmiştir. KUDÖ kodlayıcısı geleneksel doğrusal öngörüm kodlamasını temel alır, ancak beş ilave özelliği vardır. Bunlar; karma uyarım, periyodik olmayan darbe dizisi, uyarlanır spektral iyileştirme, darbe saçma ve Fourier genlik modelidir. Bu çalışmada, seğirmeli sesli modunun, son perde değeri hesaplamasının, bant-içi seslilik analizinin ve bu analizde kullanılan bant sayısının, nicemlemenin, çerçeve uzunluğunun, Fourier genliklerinin sayısının, uyarlanır spektral iyileştirmenin ve darbe saçmanın KUDÖ kodlayıcısının başarımı üzerindeki etkisi informal sübjektif sınama ile incelenmiştir. Ayrıca, çizgisel izge frekansları için kullanılan bit sayısının azaltılması için çok aşamalı vektör nicemleyicide değişiklik yapılması ve ayrımsal vektör nicemleme kullanımı değerlendirilerek bu konularda çeşitli analizler yapılmıştır. Yapılan analizlerden elde edilen sonuçlar baz alınarak, KUDÖ kodlayıcısının temel yapısında, nicemlemede ve bit atamada bazı değişiklikler yapılması ile KUDÖ kodlayıcısını temel alan, 1200 bit/sn bit oranında çalışan ve anlaşılabilir kalitede ses üreten bir konuşma kodlayıcı tasarlanmıştır. Anahtar Kelimeler : KUDÖ, ses kodlama, perde, karma uyarım, doğrusal öngörüm Danışman : Yrd. Doç. Dr. Semih BİNGÖL, Hacettepe Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF VARIOUS PARAMETERS OF MIXED EXCITATION LINEAR PREDICTION (MELP) CODER ON THE CODING PERFORMANCE Murat Sahin ABSTRACT With the increasing demand for the narrow band, reliable and encrypted transmission of speech, low bit rate speech coding has become one of the most popular research areas. US Department of Defense adopted Mixed Excitation Linear Prediction (MELP) Coder as the new 2.4 kb/s speech coder in 1997. MELP is based on traditional LPC coder with five additional features which are mixed pulse and noise excitation, periodic or aperiodic impulses, adaptive spectral enhancement, pulse dispersion filter and Fourier magnitude modeling. In this thesis, the effects of jittery voice mode, final pitch calculation, bandpass voicing analysis, the number of bands, quantization, frame length, the number of Fourier magnitudes, adaptive spectral enhancement and pulse dispersion on the performance of MELP coder have been evaluated subjectively. In addition, analysis was done on reducing the number of bits used for coding LSF's, which include modifications to the multistage vector quantizer and evaluation of differential vector quantization. Finally, based on these analysis results, a new MELP based 1.2 kb/s speech coder which provides intelligible quality speech is designed by making some modifications to the basic MELP coder structure, quantization and bit packing of MELP coder. Keywords : MELP, speech coding, pitch, mixed excitation, linear prediction Instructor : Asst. Prof. Semih BİNGÖL, Hacettepe University, Department of Electrical and Electronics Engineering