Code excited linear predictive coding of speech wing source-filter interrelation extracted by self organising maps
Kaynak-süzgeç ilişkisinin kendinden düzenlemeli haritalarda kullanılması ile kod uyarımlı doğrusal öngörü kodlayıcılarının niteliğinin artırılması
  1. Tez No: 75830
  2. Yazar: GÖKHAN AVKAROĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
CELP tipi kodlayıcılarda ikincil uyarımın bulunması için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Doğrusal öngörü süzgecinden çıkarılan bilgiye göre bir ikincil uyarım kod kitabı kurma ve tarama algoritması önerilmektedir. Kaynak-süzgeç ilişkisi Kohonen öğrenme algoritması kullanılarak ortaya çıkarılmıştır. Süzgeç değişkenleri (Çizgi İzgesel Sıklıkları - ÇİSler) haritadaki komşuluklarına göre kümelendirilmiştir. Her küme için ayrı biçim-kazanç kod kitabı oluşturulmuştur. O anki ÇİSlerin hangi kümeye ait olduğuna bakılarak sadece o kümeye ait kod kitabı taranmaktadır. Dinleme testleri 128lik biçim kitap lan ve 32lik kazanç kitapları ile elde edilen ses kalitesinin FS1016 CELP kodlayıcısının ürettiğinden ayırt edilemediğini göstermiştir. Veri hızı az miktarda azalmış (128lik kitap için 266 bit/san), kod kitabı arama işlemi saniyede 8 milyon işlemden 2 milyon işleme düşmüş, ama hafıza gereksinimi 1082 kelimelik yerden yaklaşık 14000 kelimelik yere artmıştır.
Özet (Çeviri)
There are various alternatives for secondary excitation formulation for CELP type speech coders. A secondary excitation codebook generation and search algorithm based on the information derived from the linear prediction filter is presented. Source-filter interrelation is extracted using Kohonen learning algorithm. Topographic neighbourhood is used as a measure to cluster the filter parameters (LSFs). For each cluster a secondary excitation shape-gain codebook is generated. Based on the class identity of the current LSFs, only the associated codebook is searched. Shape codebooks of size 128 and gain codebooks of size 32 result in statistically indifferent synthetic voice quality according to the listening tests when compared to FS1016 CELP coder. This slightly reduces bit rate (266 bits/second for 7-bit codebook), highly decreases codebook search complexity (from 8 MIPS to 2 MIPS), but increases storage requirement (1082 words to approximately 14000 words).