Balya (Balıkesir) güney bölgesi kayaçlarının petrografik incelenmesi
Petrographical study of the rocks from south region of Balya (Balıkesir)
  1. Tez No: 155267
  2. Yazar: HALİDE SENEM COŞKUN AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
BALYA ( BALIKESİR ) GÜNEY BÖLGESİ KAYAÇLARININ PETROGRAFİK İNCELENMESİ Halide Senem COŞKUN ÖZET İnceleme alanı, Balıkesir il merkezinin 47 km kuzeybatısında bulunan Balya ilçesinin güney ve güneydoğusunu içine alan Balıkesir I19-d1 ve Balıkesir I19-d2 pafta sınırları içinde kalmaktadır. Çalışma alanında yer alan ve bölgesel jeolojide önemli bir yeri olan Karakaya Formasyonu'nun kaya türü, stratigrafisi, yaşı ve jeodinamik evrim içindeki yeri farklı şekillerde yorumlanmaktadır. Bu çalışmada, yapılan yorumlara katkıda bulunmak amacı ile ağırlıklı olarak Karakaya Formasyonu'nu oluşturan litolojilerde sedimantolojik ve petrografik incelemeler yapılmıştır. Çalışma alanında belirlenen üç kesit lokasyonunda Karakaya Formasyonu ve üzerinde uyumsuzlukla yer alan volkanik kayaçlarda saha gözlemleri ve örnek alımı gerçekleştirilmiş ve örneklerin petrografik tanımlamaları yapılmıştır. Karakaya Formasyonu içinde bulunan kumtaşları çoğunlukla arkozik karakterde olup, mineralojik olarak olgun, dokusal açıdan olgun olmayan, boylanmaları orta derecede, ince ve kaba taneli malzemeyi yaklaşık olarak eşit miktarda içermektedir. İnceleme alanı kumtaşları türbid akıntılarla taşınmış proksimal ve distal türbidit karakterindedir. Kumtaşlarını oluşturan kırıntılar sedimanter, magmatik, metamorfik kayaçlardan türemiştir. Karakaya Formasyonu içerisinde bulunan blok konumuna sahip kireçtaşları genellikle mikritik ve bol fosillidir. Ayrıca çamurtaşı, vaketası, tanetaşı ve rekristalize kireçtaşları da mevcuttur. Kumtaşları ile ardalanmalı radyolaritlerden ve kireçtaşı bloklarından alınan örneklerde yapılan paleontolojik analizlere göre radyolaritlerin dolayısıyla Karakaya Formasyonu'nun Orta Triyas, kireçtaşı bloklarının Alt-Üst Permiyen, Silüriyen, Alt-Orta Karbonifer yaşında oldukları belirlenmiştir. Bu durum kireçtaşlarının Karakaya Formasyonu'nun çökelme havzasına yabancı olduklarını, olistolitler halinde taşınarak geldiklerini göstermektedir. Ayrıca kireçtaşlarının iriliği ve bolluğu bunların yakın mesafelerden taşındığını işaret etmektedir. Çalışma alanında bulunan volkanik kayaçlar dasit, andezit ve kuvarslı andezit olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
PETROGRAPHICAL STUDY OF THE ROCKS FROM SOUTH REGION OF BALYA (BALIKESİR) Halide Senem COŞKUN ABSTRACT The study area is located within the map of Balıkesir İ19-Ö1 and Balıkesir l19-d2 consisting south and southeast of Balya, at the 47 km northwest of Balıkesir town center. There are different views on the rock type, stratigraphy, age and geodynamic evolution of the Karakaya Formation which plays an important role in regional geology and covered by this study area. In this study, sedimentological and petrographical studies are carried out especially in the lithologies forming the Karakaya Formation. The site observations and sampling in three section locations determined in the study area, were conducted on the Karakaya Formation and on the unconforming volcanic rocks of this formation by petrographical definitions of the samples. Sandstones in the Karakaya Formation generally have the characteristics of arkosic arenite. They are mineralogically mature but texturally not mature. Sandstones are moderately sorted, and have equal quantity of fine and coarse grain size material. The sandstones of the study area are transported by the turbiditiy currents and have the proximal and distal turbidite features. Particles forming the sandstones are originated from the sedimentary, magmatic and metamorphic rocks. Blocky limestones in the Karakaya Formation are generally micritic and fossiliferous. Furthermore, there are also mudstone, wackestone, grain stone and recrystallised limestones. Paleontological studies indicate that radiolarites have Middle Triassic in age and limestone blocks of Early-Late Permian, Silurian, Early-Medium Carboniferous in ages. This may indicates that the limestones are not in their original depositional environment basin and they were dragged as olistoliths. Moreover, their large size and abundance indicate that they were not dragged from far distances. Volcanic rocks within this study area are defined as dasit, andesit and quartzoandesit.