Kayaş-Bayındır baraj gölü ve barajı besleyen kaynaklarda kirlilik yükünün tespiti
Determination of pollution in Kayaş-Bayındır dam lake and feeding water resources
  1. Tez No: 155331
  2. Yazar: ELİF AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DÜRDANE KOLANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
KAYAŞ-BAYINDIR BARAJ GÖLÜ VE BARAJI BESLEYEN KAYNAKLARDA KİRLİLİK YÜKÜNÜN TESPİTİ ELİF AKYILDIZ ÖZ Bu çalışmada, Ankara İline içme ve kullanma suyu temini amacı ile işletilen Kayaş-Bayındır Barajfnda ve barajı besleyen kollardaki kirlilik yükünün tespiti amaçlanmıştır. Çalışma süresince; Mart, Haziran ve Eylül aylarında birer kere olmak üzere daha önce arazide yapılan inceleme sonucunda tespit edilen 8 örnekleme noktasından su örnekleri alınmıştır. Alınan su örneklerinde 50 parametre için ASKİ Genel Müdürlüğü, DSİ 5. Bölge Müdürlüğü ve İl Tarım Müdürlüğü Laboratuarlarfnda analizler yapılmıştır ve elde edilen sonuçlar Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nde (SKKY) ve TS-266 da verilen standartlarla karşılaştırmıştır. Buna göre; sıcaklık, renk, klorür, nitrat azotu, sülfat, BOİ, KOİ, sodyum, toplam çözünmüş madde, toplam siyanür, ağır metallerden baryum ve florür değerleri S.K.K.Y'ne göre I. sınıf su kalite standartlarına uymaktadır. Potasyum ve magnezyum sonuçlarının ölçüm yapılan mevsimlerde TS-266'daki tavsiye edilen değerleri aşmadığı, kalsiyum ölçümlerinin ise sadece Eylül ayında 6, 7 ve 8 nolu istasyonlar dışındaki tüm istasyonlarda tavsiye edilen miktarları aştığı tespit edilmiştir. Çalışma süresince yapılan analizlerde birçok ağır metal (mangan, bakır, toplam krom, Cr+6, nikel, kobalt, selenyum, arsenik, kurşun, kadmiyum ve civa), organik azot, toplam fosfor, deterjan, yağ-gres, pestisitlerden quintozone ve fenitration ölçülebilir düzeyde bulunmamıştır. Askıda katı madde ve çinko değerlerine göre II. sınıf su kalite standartlarında olduğu, elektriksel iletkenlik değerlerinin ise Eylül ayı hariç tavsiye edilen miktarları aşmadığı tespit edilmiştir. Ölçülen alüminyum ve pH değerlerine göre III., çözünmüş oksijen (ÇO) ve nitrit azotu değerlerine göre ise IV. sınıf su kalite standartlarında olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamız sonuçları dikkate alındığında, Kayaş-Bayındır Barajfndan sağlanacak suyun çok iyi bir arıtım işleminden geçirildikten sonra içme suyu şebekesine verilmesi gerekli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF POLLUTION IN KAYAS-BAYINDIR DAM LAKE AND FEEDING WATER RESOURCES ELİF AKYILDIZ ABSTRACT This study aims to determine the pollution load of Kayaş-Bayındır Dam together with its inflowing channels which serves as the driking and municipal water supply for the City of Ankara. During this study, water samples were collected from the 8 sampling points which were determined by the site investigations at the months of March, June and September. The water samples are analyzed for 50 parameters at the laboratories of General Directorate of State Hydraulic Works, Regional Agriculturel Directore, ASKI General Directorate, which were then compared with the standards given in Water Pollution Control Regulations and TS-266. In terms of the measured parameters of temperature, color, chloride, nitrate, sulfate, BOD, COD, total cyanide and heavy metals such as barium and flouride, the water samples conform with Class I Water Quality Standards. Potassium and magnesium results do not exceed recommended values of TS-266, however, the samples collected at September exceed calcium standards at all stations except number 6, 7 and 8. Results of this study show that most of the heavy metals (manganese, copper, chromium, nickel, cobalt, selenium, arsenic, lead, cadmium and mercury), organic nitrogen, phosphorus, detergent, oil-grease, quintozone and fenitration are not at detectable values. Water samples conform with Class II Water Quality Standards according to suspended solids and zinc values and do not exceed electrical conductivity values recommended at TS-266 except in September. It shows to be Class III for aluminium and pH, type IV for nitrite and dissolved oxygen value. According to the results in this study, water needs to be treated properly before releasing from Kayaş-Bayındır Dam to driking water network.