Elektrik ve eletronik mühendisliği laboratuvar uygulamalarında kullanılabilecek internet destekli deney sistemi geliştirilmesi
Development of an internet based experiment system to be used in electrical and electronics engineering laboratory applicaitons
- Tez No: 155360
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR BAYSAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVAR UYGULAMALARINDA KULLANILABİLECEK İNTERNET DESTEKLİ DENEY SİSTEMİ GELİŞTİRİLMESİ Mehmet Ali Karakaş ÖZ Teknoloji destekli eğitim, dersleri zenginleştirmek, eğitim kalitesini arttırmak, uzaktan ve istenildiği anda öğrenmeyi mümkün kılmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde verilen elektronik ölçme laboratuvarı dersinde kullanılabilecek, birden fazla öğrencinin istedikleri saatte aynı anda farklı deneyleri dahi yapabileceği, internet üzerinden kişisel bilgisayar kontrollü bir deney düzeneği tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Söz konusu sistemde deney devresi sunucu bilgisayara bağlı olarak okulda sürekli açık bulunmakta, öğrenciler ise istemci programını yükledikten sonra dünyanın istedikleri yerinden sunucuya bağlanarak gerçek bir sistemi kontrol etmekte, deneyi gerçekleştirirken sistemi kameralar vasıtasıyla izleyebilmektedirler. Deneyde yapılan ölçümlerde gerçek ölçüm cihazlarının ölçüm sonuçları kamera görüntüsü olarak öğrencinin- bilgisayarına ulaştırılmaktadır. Bunun yanında, demonstrasyon ve tanıtım konulu, ölçüm yapılmayan uygulama çalışmalarının da film olarak öğrencilere sunulabildiği de gösterilmiştir. Geliştirilen deney sisteminin, internet bağlantısı band genişliğinin elverdiği sayıda öğrenciye hizmet edebileceği düşünülmektedir. Bununla beraber elektrik makinaları, güç elektroniği, PLC, endüstriyel kontrol sistemleri ve bunlar gibi deneysel uygulamalı eğitim faaliyetlerinin yanında, internet üstünden genel amaçlı kontrol, işleme sistemlerinin bir alt parçası olarak da geliştirmeye açıktır. Anahtar Kelîmeler:teknoloji destekli eğitim, internet destekli eğitim, uzaktan eğitim, sanal laboratuvar, internet üzerinden kontrol DanışmanıYrd. Doç. Dr. Uğur Baysal, Hacettepe Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF INTERNET ASSISTED EXPERIMENT SYSTEM TO BE USED IN ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING LABORATORY APPLICATIONS Mehmet Ali Karakaş ABSTRACT Technology assisted education, is used for the purpose of enriching courses, improving the quality of education, making distance learning and learning at anytime possible. In this study, personal computer controlled experiment set-up which may be used in electronic measurement laboratory course offered in Electrical and Electronics Engineering curriculum is designed and developed. Using this set-up, many students may conduct even different experiments at the same time and at anytime. In the system under consideration, experiment circuit is always open and connected to a server computer in the department and the students, after installing the client software, may control a real system, and while conducting an experiment may watch the system by cameras from anywhere around the world. The measurements in the experiments are provided to the students' computer as images obtained from real measurement instruments. Nevertheles, it is demontrated that applications whose subjects are demonstration and presentation and no measurements are taken by the student, may be presented to the students as video films. It is considered that the experiment set-up developed may serve as many students as the internet connection bandwidth suffices. Nevertheles, the system is open for development in educational activities for experimental applications like electrical machinery, power electronics, PLC, industrial control systems and also as a sub system for general purpose control and operation via internet. Keywords technology assisted education, internet assisted education, distance education, virtual laboratory, control over internet Advisor assistant Professor Uğur Baysal, Hacettepe University, Department of Electrical and Electronics Engineering