Topolojik uzaylarda boyut
Dimension in topological spaces
  1. Tez No: 155465
  2. Yazar: GÜLBİN GÜMÜŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV topolojik uzaylarda boyut Gülbin Gümüştekin ÖZET Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Euclid uzayları ve topolojik uzaylarla ilgili temel kavram ve sonuçlara ayrılmıştır. ikinci bölümde tümevanmsal boyut sunulmuş, ayrılabilir uzaylar için toplam ve ayrışım teoremlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde tümevanmsal boyut, afin bağımsızlık ve afin uzay kavram ları gözönüne alınarak, Euclid uzaylarında tartışılmıştır. Ayrıca konveks analizde doğal araçlar olan simpleks, kompleks ve polihedron kavramları sunulmuş ve boyut teorisinin temel teoremi verilmiştir. Dördüncü bölümde topolojik uzayların örtüsel boyutu tartışılmış ve m boyutlu kompakt metriklenebilir uzayların R2m+1 Euclid uzayına gömülebildiği gözlem lenmiştir.
Özet (Çeviri)
DIMENSION IN TOPOLOGICAL SPACES Güibin Gümüştekin ABSTRACT This work consists of four chapters. Chapter 1 is devoted to the basic concept and results of Euclid spaces and topological spaces. Chapter 2 is dedicated to inductive dimension. In that Chapter, the sum and separation theorems for separable metric spaces are given. In the third Capter inductive dimension is discussed in Euclid spaces consid ering affine independence and affine space. Further, simplex, complex and polihedra are presented as a natural tools of convex analysis and then the fundamental theorem of dimension theory is given. In chapter four, the covering dimension of a topological space is discussed and it is observed that every compact metrizable space of dimension m can be imbedded in R2m+1.