Eosen yaşlı Seydiler formasyonunun (Seydiler-Kastamonu-Türkiye) tüm kayaç ve kil mineralojisi
Whole rock and clay mineralogy of the eosen aged Seydiler formation (Seydiler-Kastamonu-Turkey)
- Tez No: 155466
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMEL BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
EOSEN YAŞLI ŞEYDİLER FORMASYONU' NUN (SEYDİLER-KASTAMONU- TÜRKİYE) TÜM KAYAÇ VE KİL MİNERALOJİSİ AYÇATOKOL ÖZET İnceleme alanı, Kastamonu il merkezinin kuzeyinde yer alan Şeydiler ve Ağlı ilçeleri ve Imranlar Köyü arasında olup Kastamonu E31-dı ve E31-d2 paftaları içinde bulunmaktadır, Bu çalışmada, Şeydiler Formasyonu içinde, farklı lokasyonlarda stratigrafi kesitleri ölçülmüş ve kesitler boyunca örnekleme yapılmıştır. Bu örnekler üzerinde XRD (tüm kayaç ve kil fraksiyonu) ile ana element kimyasal analizleri yapılmış, ayrıca SEM çalışması gerçekleştirilmiştir. Örneklerin tüm kayaç mineralojisinde kuvars, kil, kalsit, feldispat ve mika bulunmuştur. Kil fraksiyonu içinde bol oranda simektit, daha az oranda illit ve kaolinit, çok az oranda da 10r14c ve vermikülit mineralleri saptanmıştır. Simektitlerin kimyasal analiz sonuçları, bunların baydelit karakterinde olduğunu ortaya koymuştur. Belirlenen simektit mineralleri mağmatik malzemenin veya feldispatların bozunmasıyla oluşmuştur. Çalışma alanındaki illitlerin, temeldeki metamorfik kayaçların bozunması sonucu oluştuğu söylenebilir. Mika minerallerinin de feldispatların bozulmasıyla oluştuğu yorumu yapılabilir. Vermikülit oluşumunun iki temel tipinden ilki, bozunma veya hidrotermal alterasyon sonucu biyotit bozunmasının bir ürünüdür. Vermikülitin ikinci temel oluşumu, bazik veya ultrabazik kayaçlar ve asidik sokulumlar arasındaki kontakt bölgelerindedir.
Özet (Çeviri)
WHOLE ROCK AND CLAY MINERALOGY OF THE EOSEN AGED ŞEYDİLER FORMATION (SEYDILER-KASTAMONU-TURKEY) AYÇA TOKOL SUMMARY The study area which is located at the north of the Kastamonu town center, situated in Şeydiler and Ağlı towns and Imranlar village, is in region sheets Kastamonu E31-di and Kastamonu E31-d2- In this study, stratigraphic sections were measured at different locations in Şeydiler Formation and the samples were taken through these sections and XRD (whole rock and clay fraction), chemical analyses and SEM studies were carried out on the samples. In the whole rock samples; quartz, clay minerals, calcite, feldspars and mica minerals were determined as common minerals. In clay fraction, smectites are abundant, illite and kaolinite are less abundant, 1 0r 14c and vermiculite were also determined in trace amount. The chemical analyses indicated that smectites were baydellite. The smectite minerals were formed by the alteration of magmatic materials or feldspars. It indicates that illites in the study area were formed by the alteration of source metamorphic rocks. It also indicates that mica minerals were formed by the alteration of feldspars. One of the two main types of occurence of vermiculite is an alteration product of biotite either by weathering or by hydrothermal action. The second major occurence of vermiculite is in the region of contact between intrusives and basic or ultra-basic rocks.