Tarık Dursun K(akınç)'nın hayatı, hikâye ve romanları üzerine bir inceleme
A study on Tarık Durdun K(akınç)'s life, stories and novels
  1. Tez No: 155492
  2. Yazar: ÖZLEM FEDAİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FARUK HUYUGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
ÖZET Tarık Dursun K. (Dursun Tank Kakınç), 26 Mayıs 1931'de İzmir'de doğmuştur. İlköğrenimine 1938 yılında İzmir'de başlar; 1943 yılında Ankara'da tamamlar. Orta okulu üçüncü sınıfta bırakarak erken yaşta hayata atılır. Edebî hayatı İzmir'de Anadolu gazetesinde, şiirle başlamıştır. 1949 yılından itibaren hikâyeye yönelmiş; hikâyelerini Kaynak, Yeditepe, Mavi, Yeni Ufuklar, Seçilmiş Hikâyeler, Varlık, Yelken gibi dergilerde yayımlamıştır. Cengiz Tuncer'le Devr-i Âlem (1951) adında bir şiir kitabı da çıkarmıştır. Anadolu gazetesinde başlayan gazeteciliğini, bu şehirde Halkın Sesi gazetesinde sürdürmüş; Ankara'da ve İstanbul'da, Ulus, Yeni Gün, Pazar Postası, Son Posta, Vatan, Milliyet, Dünya, Yeni Yüzyıl, Yeni Binyıl gibi gazetelerde sürdürmüştür. Gazetecilikte yaptığı röportajlar eserlerine konu olacak ilginç olayları yakalamasına imkân vermiştir. Yazar, Kervan (1952), Uyanış (1955)-1956), Şimdilik (1956) ve Günümüzde Kitaplar (1973-1974) gibi dergileri çıkarmıştır. 1958'de İstanbul'da başlayan aktif sinemacılık serüveninde yönetmenlik yapmış ve birçok filmin senaryosunu yazmıştır. Sinemada da hikâye ve romanlarında olduğu gibi sosyal konulara yönelmiştir. Hikâyede Panait İstrati, E. M. Remarque gibi yabancı yazarların etkisinde kalmıştır. Sosyal gerçekçilik anlayışıyla, kadınların ezilmesi, işçiler, kaçakçılar, ağalar, töreler, kadın erkek ilişkileri, gecekondu yaşamı vb. konuları hikâye ve romanlarında ele almıştır. Hikâye türü olarak M. Şevket Esendal'm, şiirsel dili ve“küçük insan”m iç dünyasını anlatma şekli sebebiyle Sait Faik'in etkisinde kalmıştır. Sinema tekniğinden yararlanma becerisi ile özgün bir hikâye oluşturmuştur. Romanlarında ise daha çok sosyal konulara yer vermiştir. Elli beş yıldır ağırlıklı olarak hikâye yazan Tarık Dursun, anı türüne yakın kısa hikayeleriyle Türk hikâyesinin önemli bir ismi olmuştur. Hikayeleriyle Türk Dil Kurumu, Sait Faik, romanlarıyla Orhan Kemal ve Yunus Nadi Roman Ödüllerini kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tarık Dursun K. (Dursun Tarık Kakınç), was born in 26 May 1931 in İzmir. He started his education in Dumlupmar Primary School, in Izmir; in the year 1943. He graduated from Necatibey Primary School in Ankara. He had to quit school when he was at 3th grade and began to make a living at an early age. His literary life began with poetry in İzmir with the newspaper Anadolu. He turned to story from 1949 on; he published his stories in the journals such as Kaynak, Yeditepe, Mavi, Yeni Ufuklar, Seçilmiş Hikâyeler, Varlık, Yelkeni. He published a poetry book entitled Devr-i Âlem (1951) with Cengiz Tuncer. His continued his career as a journalist, which began on the page of arts in the newspaper Anadolu, in the newspaper Halkın Sesi in the same city. He worked for the newspapers such as Ulus, Yeni Gün, Pazar Pastası, Son Posta, Vatan, Akis, Milliyet, Dünya, Yeni Yüzyıl, Yeni Binyıl in Ankara and in İstanbul. Because of this profession, the interviews he made helped him to find interesting events and provided him with the subject matter for his works. He published some periodicals such as Kervan, Uyanış (1955-1956), Şimdilik (1956) and Günümüzde Kitaplar (1973-1974). He started his career in movie industry in Istanbul 1958. He wrote the scenarios of many films and directed them. In his films, he focused on social themes. He was influenced by Orhan Kemal, Panait Istrati and E. M. Remarque in story. In his works the writer who prefers topics taken from the life, wrote on the themes such as the opression of women, workers, smugglers, landowners, customs, from the social realistic point of view. He was influenced by M. Şevket Esendal in short story, and by Sait Faik because of his poetic use of language, his style of telling the inner world, dreams and problems of the poor in the suburbs of a period with a detailed observation; Tarık Dursun, formed an original story with his skill in utilizing movie techniques. He focused on social realistic themes in his novels.Tarık Dursun, writing manly stories for fifty five years became an important figure of Turkish story about short stories which are close to memoirs. He won Turkish National Association and Sait Faik Story Prize with and Orhan Kemal and Yunus Nadi Novel Prizes with his novels.