TRT repertuarında bulunan Çankırı türkülerinin makam-ayak, tür-biçim yönünden incelenmesi
A study of the folk songs from the Çankırı distined featuring among the repertoire of the Radio-Television Corporation of Turkey makam/stock melody, genre/form, and meter
  1. Tez No: 155494
  2. Yazar: KADİR ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. BERRAK TARANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Yapmış olduğum bu çalışma 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Çankırı'nın Konumu, Coğrafi Yapısı, Sosyal ve İktisadi Yapısı incelenerek, bu sonucun türkülere yansıması araştırılmıştır. Çarıkın genel olarak Milli Kültürümüzü bünyesinde barındırmakta ve her türlü dış etkenlere rağmen“kapalı toplum”olma özelliğini de korumaktadır. Böylelikle kendi içerisinde milli gelenek ve görenekleriyle birlikte yaşamaktadır. Bu kültürün en önemli öğesi ise“yâren”sohbetleri ve geleneği olarak görülmektedir. ikinci bölümde ise TRT dağarından bulunan 48 Çankırı türküsü tür-biçim, makam-ayak ve usûl yönünden ele alınıp incelenmiştir. Söz konusu kavramlar tanımlanarak açıklanmaya çalışılmış, geleneksek sanat musikimizin benzer kavramlarıyla karşılaştırılarak araştırılmış, sözel içerikleri incelenmiş ve genel olarak bölümlemeleri yapılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda bakıldığında ise ortaya çıkan sonuçta 10 ayrı makam, 6 farklı tartım ve benzerlik gösteren yapılan ile Türk ulusuna ait olan 2 ayn müzik türü (TSM- THM) arasındaki farklılıklan ve benzerlikleri ele alınarak eksik ya da doğru çeşitli tespitler yapılarak incelenmiş, özünü korumasını başarabilmiş olan bu kültüre katkı olması neticesiyle bu çalışma yapılmıştır. Temennimiz öyle ki ortaya konmuş bir takım kurallan mutlaka doğrudur şeklinde algılamaya şartlandınldığımız bu ortamda, kaygı duyduğumuz bir anda dahi, mutlak suretle doğrulan bulmak adına araştınp ortaya çıkanp aydınlatmamızın ve insanlığa faydalı olabilmek adına çalışmamızın son derece gerekli olduğunun farkına varmamız gerekmektedir. 148
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consist of two parts. The first part deals with the location of Çankırı, its geographical, social and economic structure and how these are reflected in Turkish ballads. Çankırı is a province that reflects Turkish national culture in its daily life and continues to be“conservative”in many aspects. The people in this province still prefer to follow national customs and traditions in their daily lives. Tje most important component of this culture seems to be the special gatherings, called“Yaren sohbetleri”where people discuss about daily issues and sing of Çankırı. In the second part, 48 Çankırı region“türkü”(Turkish Folk Music) from the repertoire of TRT (Turkish Television Broadcasting Corporation) are analysed on the basis of their type, style, makam (mode & melodic structure) and,“usûl”(rhythmic pattern which regulates the structure of a composition) and ayak (In Turkish Traditional Folk Music“melodic structure”). This analysis also includes the attemps to define and explain these concepts and the comparasion of these concepts with the similar concepts of Turkish Classical Music as well as the analysis of the lyric. At the and, the research tries to make a classification on the basis of the data gathered. The analysis reveals that in this result, ten different mode, six different rthym and with similar structure two seperate music kind of Turkish Nation, Turkish Classical Music and Turkish Folk Music, wose differencessand similarities between them taking charge of, were examined and this study was done to contibute for this culture which has been able to protect itself. The expectations to be fulfilled by carrying out such research should be to find the truths, share them with people and therefore to be able to do something useful for the humanity. This awareness is highly crucial in such an environment where we are conditioned to accept some rules as correct. 149