Distribution substation control and monitoring based on an industrial MS-DOS computer
  1. Tez No: 15551
  2. Yazar: İZZET BATUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEZİH GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET BİR ENDÜSTRİYEL MS-DOS BİLGİSAYAR TABANLI DAĞITIM MERKEZİ DENETİMİ VE İZLEMESİ BATUR, izzet Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik MÜh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nezih GÜVEN Eylül 1991, 98 sayfa Bu çalışmada, silikon disk tabanlı endüstriyel bir bilgisayar ile, elektrik dağıtım sistemleri otomasyonu araştırmalarının bir parçası olarak, dağıtım merkezlerinin denetimi ve izlemesi amaçlanmıştır. Geliştirilen akıllı denetleyicinin donanımı MS-DOS işletim sistemi ile çalışan endüstriyel bir bilgisayar olup, uygulama yazılımı PASCAL programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. Uygulama yazılımı esnek yapısı ile, tüm giriş/çıkış, veri toplama, değerlendirme ve eylem üretme işlerini gerçekleştirir. Geliştirilen denetleyici bara gerilimi ve akımını, gerçek ve reaktif gücü, güç faktörünü, frekansı, gerilim ve akımdaki toplam harmonik bozulumu ölçüp izleme fonksiyonlarının dışında, röle, konsol ve SCADA çıkışları ile tümleşik Volt/VAR denetimi ve aşırı yük korumasıgerçekleştirir. İzleme, denetim ve koruma ile ilgili yazılım parametreleri programlanabilir. Anahtar Kelimeler : Bilgisayarlı endüstriyel denetim, Bilgisayarlı izleme, Dağıtım otomasyonu Bilim Kodu : 619.03.02 608.02.04 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DISTRIBUTION SUBSTATION CONTROL AND MONITORING BASED ON AN INDUSTRIAL MS-DOS COMPUTER BATUR, Izzet M.S. in Electrical and Electronics Eng. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nezih GÜVEN September 1991, 98 pages In this study, as a research on automation of electric distribution systems, control and monitoring of a distribution substation is managed with a silicon disk based industrial computer. The hardware of the developed intelligent controller is an industrial MS-DOS computer and the application software is written in PASCAL programming language. The application software handles all input/output tasks, data collection, manipulation, and giving decisions with its flexible structure. The developed controller measures and calculates bus voltage, feeder current, real and reactive power, power factor, frequency, total harmonic distortion of voltage and current, and realizes integrated Volt/VAR control and overload protection in addition to its monitoring functions by means of relay, console and SCADA outputs. mThe parameters of software concerning monitoring, control and protection are programmable. Keywords : Industrial computer control, Computerized monitoring, Distribution automation. Science Code : 619.02.01 608.02.04 IV