Design of an automated switch control for SCADA based power distribution system of primary substation by using PLC automation
PLC Otomasyonu Kullanılarak Birincil Trafo Merkezinin SCADA Tabanlı Güç Dağıtım Sistemi için Otomatik Anahtarlama Kontrolü Tasarımı
  1. Tez No: 689060
  2. Yazar: ABBAS HASAN ISMAEL ISMAEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Endüstriyel süreçlerin izlenmesi ve verilerin toplanması için endüstri genelinde yaygın olarak SCADA sistemleri kullanılmaktadır. Proje bir mikrodenetleyici ve konfigürasyon yazılımına dayalıdır ve güç dağıtım sistemi SCADA'yı takip etmek için tasarlanmıştır. Makine, dağıtım hattı elektrik parametrelerini elde etmek için CT (Akım Transformatörleri) ve PT (Akım Transformatörleri) kullanır. SCADA'ya geçmek için seri arayüz devresi kullanılacaktır. Bu çalışma, PLC kullanan SCADA tabanlı birincil trafo elektrik dağıtım ağı için otomatik anahtar kontrolünü açıklamaktadır. Bu araştırmanın amacı, Myanmar'ın manuel kontrol sistemini otomatik bir anahtar kontrol sistemine dönüştürmektir. SCADA tabanlı elektrik dağıtım ağının dört temel öğesi. Otomatik kontrol, arayüz cihazları, izleme ve ağ sistemlerini içerirler. Bu çalışma, otomatik kontrol sistemini vurgulamaktadır. Bu şemayı gerçekleştirmek için PLC merdiven diyagramı kullanılabilir. Otomatik dağıtım sistemleri, uzak terminal birimlerini kullanabilen güvenli, güvenilir ve kullanışlı bir yönetim kaynağını değerlendirir. (RTU'lar). Simülasyonlara dayalı otomatik sistem bu çalışmada gösterilmektedir. Simülasyon sonuçları, önerilen PLC otomatik kontrol sisteminin istenen yüksek performanslı kontrol ortamını yerine getirdiğini göstermektedir. Myanmar'daki geleneksel güç dağıtımına yönelik bu sistem, SCADA güdümlü teknoloji ile etkili ve güvenilirdir. SCADA sistemleri, çıktıyı % 1,1'den % 0,3'e % 6 ve %1'e kadar 396-352 dakika düşürme ve üretim maliyetlerini düşürme yeteneğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
For the monitoring and collection of data of industrial processes, SCADA systems are commonly used throughout the industry. The project is based on a microcontroller and configuration software and has been designed to track the power distribution system SCADA. The machine uses CT (Current Transformers) and PT (Current Transformers) to achieve distribution line electrical parameters. The serial interface circuit will be used to pass it to SCADA. This study explains the automatic switch control for the SCADA-based primary substation electrical distribution network using PLC. The aim of this investigation is to transform Myanmar's manual control system into an automatic switch control system. Four key elements of the SCADA-based electrical distribution network. They include automated control, interface devices, monitoring and networking systems. This work highlights the automatic control system. The PLC ladder diagram can be used to accomplish this scheme. The automated distribution systems evaluate a secure, reliable and convenient management resource which can use remote terminal units. (RTUs). The automated system based on simulations is shown in this study. The results of the simulation show that the PLC automatic control system proposed fulfills the desired high-performance control environment. This system for traditional power distribution in Myanmar is effective and reliable via SCADA-driven technology. SCADA systems are capable of reducing the output by 1,1% to 0,3% by 6% and 1% by 396-352 minutes, and reducing production costs