Güney Azerbaycan sahasına beş halk hikayesi üzerine bir araştırma
The study over five folk strories which are relating to region of south Azerbaijan
  1. Tez No: 155519
  2. Yazar: GÖNÜL BEŞİROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
ÖZET“Güney Azerbaycan Sahasına ait Beş Halk Hikâyesi üzerine bir araştırma”adlı çalışma giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde îran İslam Cumhuriyetinin sınırları içindeki Güney Azerbaycan' m coğrafi ve demografik durumu, dili ve dini hakkında kısa bilgiler verilmektedir. Bu bilgilerden sonra Güney Azerbaycan sözlü edebiyatı hakkında Kuzey Azerbaycan ve Türkiye'de yapılan bilimsel çalışmalardan bahsedilmektedir. Aynı zamanda bu bölümde Güney Azerbaycan sahasından derlenen halk hikâyelerinin yaym yılları ve yerleri gösterilmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde Güney Azerbaycan sahasına ait beş halk hikâyesinin özetleri yer almaktadır. Tezin n. Bölümünde halk hikâyeleri epizot ve motif yapışma göre incelenmektedir. İncelemenin III. Bölümünde hikâyelerde yer alan şiirler epizot yapışma göre değerlendirilmektedir. Çalışmanın IV. Bölümünde üzerinde incelediğimiz hikâyelerde yer alan dini ve masal unsurları hakkında bilgi verilmektedir. Tezin sonunda özet, hikâyelerin Azerbaycan Türkçesinde ve aynı zamanda Türkiye Türkçesine aktarılan metinleri ve bibliyografya yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“The study over five folk stories which are relating to region of South Azerbaijan”is a work that have introduction and five chapters. The introduction part is about South azerbaijan's geographic and demographic position, language and religion in borders of Islamic Republic of Iran. After these short informations there will explain about South azerbaijanian folklore which was scientific work in North Azerbaijan and Turkey. Also there will explain about folk stories' publication places which are collected in region of South Azerbaijan. In the first chapter will give place about the summeries of five folk stories which are relating to South Azerbaijanian region. The folk stories which are examine on the principle of episode and motif are found in the second chapter. The poems which are found in the Folk in the stories are examine on the principle of episode will explain in the third chapter. About religion and folk tale eliments of folk stories will inform in fourth chapter. The result, texes and bibliography will take place in the end of the thesis.