Modern pazarlamada müşteri ilişkileri yönetiminin (CRM) önemi ve kullanılan analitik yöntemlerin seçilmesi
The importance of customer relation management (CRM) in modern marketing and the selection of analytical methods in use
  1. Tez No: 155520
  2. Yazar: ÖZNUR HEPŞERBETÇİLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REZAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT: Müşterileri kazanmak ve gelecekte de alım yapmalarım sağlamak için başarılı Müşteri İlişkileri Yönetimi uygulamaları yaratmak, günümüzün acımasız rekabet ortamında oldukça önemlidir. En iyi pazarlama stratejisi karlı müşterileri kazanmak ve onların yaşamboyu sadık kalmalarım sağlamaktır. Analitik yöntemlerin bu stratejiyi gerçekleştirmede çok önemli bir yeri vardır. Ancak, son yıllarda MİY uygulamaları popülerlik kazansa da, MİY'in analitik yönünü sistematik yaklaşımla tartışan çok az çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada MÎY'in analitik yönü, MİY' de kullanılan analitik yöntemlerin seçimi üzerinde durulmuş, aynı zamanda tüm uygulama sistemine göz atılmıştır. Sistemin uygulama adımlan ve analitik yöntemler telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren bir firmadaki başarılı bir uygulama ile doğrulanmıştır. Son olarak, bu çalışma MİY'in Modern Pazarlama içindeki yerini ve önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT: Creating successful Customer Relations Management implemantations to retain customers for future repurchasing is extremely important in today's fiercely competitive environments. The best marketing strategy is to obtain customers who are profitable and remain loyal for a lifetime. The analytical methods are very important in successing this strategy. However, although CRM applications has been very popular and in an increasing trend for 10 years, few studies have discussed the analytical side of CRM via a systematic approach. Therefore, this study is about the selection of analytic methods in CRM and it is also looking to whole application system. The analytical methods and system are verified by a succesfull application in a telecomunication firm. Finally, this study also glances at the place of CRM in Modern Marketing and emphasizes its importance.