Yazılı basın işletmelerinin haber üretim sürecinde stratejik toplam kalite yönetimi
Strategic total quality management in the printed press establishment
  1. Tez No: 155536
  2. Yazar: SİNEM ONAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET PELİN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET ; Günümüzde, rekabetin oldukça yüksek bir seviyeye ulaştığı ve sürekli bir değişim olgusunun hakim olduğu yıkıcı pazar koşulları, okuyucularına doğru, eksiksiz ve güvenilir haberleri zamanında ulaştırmak misyonunu üstlenmiş yazılı basın işletmelerinde üretim işlevine duyulan önemi artırmaktadır. Yazılı basın işletmeleri açısından söz konusu pazarda rekabette avantaj sağlayıcı en önemli unsur ise, stratejik toplam kalite yönetimi olarak dikkat çekmektedir. Bu bağlamda çalışma konusu,“ Yazılı Basın İşletmelerinin Haber Üretim Sürecinde Stratejik Toplam Kalite Yönetimi ”olarak belirlenmiştir. Çalışmada, yazılı basın işletmeleri açısından kalite olgusunun taşıdığı önemi açıklayabilmek için öncelikle genel olarak kalite kavramına ve toplam kalite yönetimine değinildikten sonra yazılı basın işletmelerinde stratejik toplam kalite yönetiminin taşıdığı önem üzerinde durulmuş ve yazılı basın işletmelerinin üretim sürecine etkinlik kazandırabilmek için yani yazılı basın ürünlerinin, okuyucuların istek ve beklentilerine sosyal sorumluluk felsefesiyle zamanında yanıt verebilmesi adına stratejik toplam kalite yönetiminin nasıl bir işlev üstlendiği açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın araştırma kısmanda ise, Türk yazılı basın işletmelerinin üretim sürecinde stratejik toplam kalite yönetiminin işlerlik ve önemini belirlemeye yönelik olarak Cumhuriyet, Dünya ve Yeni Asır Gazetelerinin temsilcileri ile yüzyüze görüşme yapılmış böylece kuramsal bilgilerin pratikte nasıl bir uygulama olanağı bulduğu sorgulanarak stratejik toplam kalite yönetiminin etkinliği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : Destructive market conditions, in which competition reaches a guite high level today and in which the fact of a continuous change is dominating, increase the importance attached to the production function in printed press establishments undertaking the mission to bring the news completely and in a true and trustworthy way to the readers. The most significant element that ensures advantage in competition in the aforementioned market for the printed press establishments is considered as the strategic total quality management. İn this respect, the subject matter of study has been determined as“ Strategic Total Quality Management in the News Production Process of Printed Press Establishments ”. In order to clarify in the study the importance of the fact of quality for printed press establishments, primarily the quality concept and total quality managemet are mentioned in general and it is attempted to clarify which function the strategic total quality management undertakes for the printed press establishments to provide effectiveness to the production process, i.e. for the products of printed press to response to the demands and expectations of readers in time with the philosophy of social responsibility. In the research part of the study, representatives of the newspapers Cumhuriyet, Dünya and Yeni Asır were interviewed in order to identify the function and importance of strategic total quality management of Turkish printed press establishments in the production process thus, it is questioned how theoretical knowledge are applied in practical and it is attempted tc bring upihe. effectiveness of strategic total quality management.