George Thomson rehberliğinde tanrıça kültlerinin kültürel bağlamanın sorgulanması
A study on the cult of goddness based George Thomson's theories
- Tez No: 155537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOLMAZ ZELYUT HÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Anaekil kökenleri sorguladığımız bu tezde, uygarlığın şafağındaki toplumsal, ekonomik, kültürel kurumların tarihini bulmaktayız. Çalışmamız geçmiş ile bugün arasında süreklilik gösteren ve kırılan toplumsal yapıların neler olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. İktisadi koşulların değişmesi sonucunda dönüşen toplumsal yapıları ve cinsler arası ilişki modellerini işaret ettiği anlamlar üzerine düşünülmüştür. Tüm bu süreçlerde kadın olmanın manası da değişmiştir. Anaerkil gelenekte“kutsal ve dokunulmaz”olan kadın cinsi özel mülkiyet ile kurulan sınıflı, ataerkil toplumda“lanetli ve kirli”bir cinse dönüşmüştür. İnanç düzeyinde aşağılanan kadın toplumsal süreçte de tahakküm altına alınarak hiyerarşik olarak alta düşürülmüştür. Çalışmamızda kadim kültürler ile modern kültür arasındaki zihinsel ve uzlaşmaz fark, sürekli olarak vurgulanmaya çalışılmıştır. Anahtar kelimeler : Anaerki, totemizm, potlach, toplumsal hafıza, tanrıça arketipleri
Özet (Çeviri)
We find history of social, economic and cultural society in this thesis where matriarchal origins are researched. This work intends to explain the changed social structures between past and today. In addition to this, we thought about the changed social structures and models between genera that chanced with economical conditins. The meaning of womanhood changed during this process. Women were sacred and untouchable in the matriarchal tradition. However, they are cursed and blemished in the patriarchal tradition. Furthermore, their hierarchical position was decreased by the patriarchal custom. İn additon, we tend to emphasize the disagreement that between fundamental and modern cultures.Keywords : Matriarchy, totemism, potlach, social memory, goddness archetypes