A New criterion for equalization of the high frequency channel
Yüksek frekans kanalının dengelenmesi için yeni bir kriter
  1. Tez No: 15554
  2. Yazar: SİBEL UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN TANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET YF (HF) KANALININ DENGELENMESİ ÎÇÎN YENİ BÎR KRİTER UZUNER, Sibel Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, Ankara Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yalçın TANIK Eylül 1991, 109 Sayfa Bu tezde, TEK (Türevsel Evre Kaydırmalı Anahtarlama) sinyal iletim teknikleri kullanıldığında performansın arttırılması amacıyla YF kanalını izleyen bir dengeleyicinin başarım indisi için yeni bir kriter incelendi. önerilen kriter, taşıyıcı fazındaki değişimleri izleyemeyen geleneksel Kalman algoritmasının kusurlarını gidermeyi amaçlamaktadır. Geleneksel algoritmadaki aşırı faz dönüşlerinin etkilerini yok etmek için, sunulan kriter, sinyal konstelasyonundaki dönüşleri dikkate almadan sadece semboller arası girişim (ISI) ve gürültü unsuruna bağımlı bir tahmin yanılgısı belirlemektedir. Çalışma kapsamında, değiştirilen izleme algoritmasının analitik türetimi yapılarak öz yinelemeli dengeleyici katsayı ayar ilintisi elde edildi. En küçük (v)ortalama hata karesi (MMSE) başarım kriterine bağlı bir uyarlamalı doğrusal dengeleyici yapısı oluşturularak önerilen algoritmanın bu yapı altında bilgisayar benzetimleri gerçekleştirildi. Çeşitli bayılma hızları ve sinyal gürültü seviyeleri (SNR) için alınan benzetim sonuçları, geliştirilen algoritmanın taşıyıcı faz dönüşlerinden bağımsız olarak oldukça yeterli bir çalışma sağladığını göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Uyarlamalı Dengeleme, Bayılma, Watterson Modeli, Kesirli Dengeleyiciler, DFE, Kalman Algoritması, Dogrusal Dengeleyici, 4TEK. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 609.02.06 (vi)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A NEW CRITERION FOR EQUALIZATION OF THE HF CHANNEL UZUNER Sibel M.Sc. in Electrical and Electronics Eng. Supervisor : Prof. Dr.Yalcxn TANIK September 1991, 109 pages In this thesis, a new criterion for the performance index for an equalizer that tracks the HF channel is investigated for achieving better performance when DPSK signalling schemes are adopted. The proposed criterion strives to overcome the shortcomings of the conventional Kalman algorithm which fails to track variations in the carrier phase. In order to cancel the effect of excessive phase rotations in the conventional algorithm, the presented criterion establishes an estimation error that is rather dependent on the ISI and noise component, disregarding the rotation in signal constellation. Within the scope of the work, the analytic derivation of the modified tracking algorithm is handled and a recursive equalizer coefficient update relation is (iii)achieved. An adaptive linear equalizer structure based on the MMSE performance criterion has been constructed and a computer simulation of the newly proposed algorithm has been carried out under this linear equalizer structure. The simulation results for various fading rates and SNR levels indicate that the developed algorithm provides fairly satisfactory operation independent of carrier phase rotations. Keywords : Adaptive Equalization, Fading, Watterson's Model, Fractional Equalizers, DFE, Kalman Algorithm, Linear Equalizers, 4DPSK. Science code : 609.02.06 (iv)