Design and implementation of an electrophysiological data acquisition analysis system
- Tez No: 15555
- Danışmanlar: PROF.DR. Y. ZİYA İDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET ELEKTROFİZYOLOJİK BİLGİ TOPLAMA VE ANALİZ SİSTEMİ TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Kumsal Deniz SEZEN Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Y.Ziya İDER Eylül 1991, 208 sayfa Bir farmakoloji laboratuarında gerçekleştirilen elektrofizyolojik bilgi toplama deneyi gözlendi. Bilgi toplamadaki ve analizdeki temel gereksinimler belirlendi. Yapılan çalışmayı kolaylaştırmak için bir donanım gerçekleştirildi ve yazılım geliştirildi. Gerçekleştirilen donanım biyolojik sinyalleri 100 kat büyütüp, 10 mikrosaniyede 12 bit olarak örnekliyebiliyor. MS-DOS altında çalışan, tekil iş kapasiteli bir Ferdi Bilgisayara IBM PC/XT/AT bus üzerinden bağlanan bu donanım ile gerçek zamanlamalı, çok fonksiyonlu, çoğul iş yapabilen bir ortam sağlanıyor. Geliştirilen yazılım, hippokampus ta oluşan uyarı cevapları ile kendiliğinden gelen deşarjlar için gerekli bilgi toplama ve analiz paketidir. Anahtar Terimler : Bilgisayar ile Sayısal Hafızalı Skop Emülatorü, Bilgi Toplama Sonrası Analizler için İş Sayfası, IBM PC/XT/AT ile Gerçek Zamanlı Çok Fonksiyonlu Çoğul İş Modülü. Bilim Alanı kodu : 609.01.04
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN ELECTROPHYSIOLOGICAL DATA ACQUISITION & ANALYSIS SYSTEM Kumsal Deniz SEZEN M.Sc. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Y.Ziya İDER September 1991, 208 pages In a pharmacology laboratory electrophysiological data acquisition process is observed. Fundamental requirements of acquisition and analysis stages are defined. In order to automate the experiments, a hardware is implemented and a software is developed. The implemented hardware amplifies the biological signals by 100 and it samples them in 10 microsecond with 12-bit resolution. It is interfaced with a single task Personal Computer with MS-DOS through PC/XT/AT bus to provide real- time, multitasking, multifunctioning work environment. A software is developed for acquisition and analysis of Evoked Potentials and Spontaneous Discharges in Hippocampus. Key Words : Digital Storage Scope Emulation with PC, Scientific Worksheet for Post-Acquisition Signal Analysis, Real-Time Multitasking, Multifunctioning Subsystem with IBM PC/XT/AT. Scientific Code : 609.01.04 iv