Uşak yakınındaki Frigya sebastesi (Selçikler)
The Phrygian sebaste (Selçikler) near Uşak
- Tez No: 155553
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MERCANGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bizans Sanatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
TÜRKÇE ÖZET : Sebaste antik kentinin kalıntıları Uşak'ın Sivaslı ilçesine bağlı ve buraya 2 km. ötedeki Selçikler kasabasında yer almaktadır. Sebaste Roma imparatoru Augustus 'un Küçük Asya'yı Romalılaştırma politikası dahilinde kurduğu kentlerden biridir. Sebaste 1966 ve 1976 yıllan arasında zamanın İstanbul Arkeoloji Müzesi müdürü Dr. N. Fıratlı başkanlığında kazılmıştır. Kazılar sırasında birbirine 30 m. Mesafede iki kilise ortaya çıkarılmıştır. Bu kiliselerden ilki tarafımızdan A diğeri ise B Kilisesi şeklinde adlandırılmıştır. Her iki kilise de 6. yüzyılda bazilika planında inşa edilmiştir. Daha sonra 10. yüzyılda bu kiliselerin planı kapalı yunan haçına döndürülerek, yeniden dekore edilmiştir. A Kilisesi'nin bema ve pastoforium odaları üçlü düzende inşa edilmiştir. Bu kilisenin ikinci inşa evresinde güneyine bitişik yan yana iki mezar şapeli inşa edilmiştir. Biz bu kiliselerin bir manastıra ait olduklarını önermekteyiz. Kiliselerin yanın sıra etraflarında çeşitli mekna kalıntılarına da rastlanmıştır. Örneğin A Kilisesi'nin dışmda güneyde depo kalıntısı yer almaktadır. B Kilisesi akla kathalikonu getirmektedir. Öte yandan bütün bu kalıntıları çevreleyen bir duvar kalıntısına da rastlanmaktadır. Sebaste kazıları sırasında yüzey araştırmaları da yapılmştır. Hem kazılar sırasında hem de yüzey araştırmalarından çok sayıda korkuluk levhası, ambon ve templona ait olmak üzere mimari plastik eserler ortaya çıkarılmıştır. Mimari plastiklere baktığımızda karşımıza teknik, sahne dekorasyon ve stil açısından genelde çok zengin ve artistik bir güzelliği yansıttıkları görülmektedir. Sonuç olarak; Sebaste piskoposluğu Akmonia ve Eumeneia kentleri arasında yer alan bir yol üzerinde Frigya Pakatiana eyaleti sınırlan içerisinde yer almaktaydı. Şehir, bazı çok önemli ökümenik konsillerde piskaposlan tarafından temsil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ingilizce abstract Sebaste is an ancient city which is most of its remains exist in Selçikler today, 2 kilometres from Sivaslı, in the city of Uşak. Sebaste was one of the cities founded by emperor Augustus during his Romanization policy in Asia Minor. The city was excavated between 1966 and 1976. It has been come to light two Byzantine churhes that their remains are only about 30 metres away from each other. We named the first edifice as“The Church A”and for the second one“The Church B”. Both of them were built in the 6th century AD in a basilica plan. However, they were remodelled as quincunx type of churches and redecorated in the 10th century AD. Its templon was also re-erected during that time period. The Church A had a triple sanctuary and double parekklesion attached to the southern wall. We suggest that the churches were belonged to the same monastery complex. The remains of some other constructions has been found beside them. For instance, in the northern part of the Church A, outside of it, can be seen depots. The larger edifice, the Church B brings to mind that it was the cathalikon of the monastery complex. On the other hand, all these remains were originally surroundered by walls of the courtyard. During the excavations, they also made survey researches. Both from the surveys or from the excavations were found lots of remains of parapets, templons, ambos, etc. The technics, the scenes, the subject of decorations, the styles on them are generally very rich and reflect artistic beauty. To sum up, the city was on the main road between Akmonia and Eumeneia. Bishopric of Sebaste was in the province of Phrygia Pacatiana. The city was represented in some very important ecumenical councils by its bishops.