Trafik kazalarının sebeplerinden birisi olan alkolün sürücüler üzerindeki etkileri
The effects to drivers of alcoholic drinks which is a cause of the traffic accidents
- Tez No: 155578
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHİR GÖKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Y. Lisans Tezi TRAFİK KAZALARININ SEBEPLERİNDEN BİRİSİ OLAN ALKOLÜN SÜRÜCÜLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Furkan YILDIZ Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Ana Bilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mahir GÖKDAĞ Ülkemizde karayolu trafik kazaları ve bunların sebep olduğu maddi ve manevi yaraların gün geçtikçe arttığı bilinmektedir. Günümüzde trafik kazaları; savaşlar ve depremler- deki kadar insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olmakta, maddi zararları da her geçen yıl artmaktadır. Uykusuz, yorgun ve alkollü araç kullanma gibi nedenlerle 2000 yılında ülkemizde 466.385 karayolu trafik kazasında; 3.941 kişi ölmüş, 115.877 kişi yaralanmış ve 341 milyon dolar maddi hasar meydana gelmiştir. Bu çalışmada trafik kazalarının oluşumunda 4 temel unsura (insan, taşıt, çevre ve yol) değindikten sonra; ulaşımın en önemli ihtiyacı karşılıyor olduğu günümüzde, motorlu araç sayısı ve hızının gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere kıyasla, ülkemizde artan seyrine paralel olarak, araçların yaşantımızın vazgeçilmez parçası olmasına karşın, bu önemli ihtiyacın kural tanımamazlık, araç kullanıcıları üzerine verdiği aşırı özgüven, kusursuz olma sanısı, refleks ve sinir faaliyetlerinin yavaşlaması gibi negatif tesirleri bulunan alkolün sürücüler üzerindeki etkileri incelendi. Sonuç olarak alkolün hiçbir seviyesinin sürücülük için güvenli olmadığı, 0.2 promil seviyesinden itibaren alkol miktarı arttıkça sürücülük becerilerinin olumsuz yönde etkilendiği anlaşılmıştır. 2004, 80 sayfa Anahtar Kelimeler : Trafik kazası, insan unsuru, sürücülük becerileri, alkol, kan alkol seviyesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS TO DRIVERS OF ALCOHOLIC DRINKS WHICH IS A CAUSE OF THE TRAFFIC ACCIDENTS Furkan YILDIZ Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Mahir GÖKDA? In Turkey, it is known that highways traffic accidents have been gradually increased and they have caused physical and spirutual loses. Nowadays many people killed or injured arising from t he t raffle a ccidents asm uch a s w ars a nd e arthquakes, and t he p hysical damages have been highly increased from year to year. Indeed, in 2000, they was 466.385 highway traffic accidents caused by sleeples, tired and alcoholic driving and as a result, 3.941 people were killed, 115.877 people injured and 341 million dollars of physical damage was occured. In this study, after scruitizing four basic elements (man, vehicles, environment and way) as to the occurence of traffic accidents, it was examined the negative effects of alcohol on the drivers abilities such as disobedience to the rules, extreme self confidence, trying to be perfect, weakening reflex and nerve system, in a contemporary condition in which the number and the speed of motorized vehicles that they meet the most important need of transportation, in the parallel of increase in the progress, are increasing in our country and in spite of its indispensible occupation in our lives. We concluded that even the smallest amount of alcohol, i.e. above 0.2 blood alcohol concentration, taken by d rivers may risk the security of passengers and t he more the amount of alcohol is the more adversely the capability of drivers will be affected. 2004, 80 pages Keywords : Traffic accident, human factor, driving abilities, alcohol, blood alcohol concentration