General properties and a simulation of GSM network
- Tez No: 15558
- Danışmanlar: PROF.DR. RÜYAL ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET GSM ŞEBEKESİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ VE SÎMÜLASYONU BİLSEL, Cem Yüksek Lisans Tezi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, Ankara Tez Yöneticisi: Pof. Dr. Rüyal Ergül Eylül 1991, 138 sahife Bu çalışmanın hedefi, GSM Şebekesini tanıtmak ve şebekeyi simüle ederek temel özelliklerini incelemektir. Simülasyon çalışması için bir GSM şebeke modeli yaratılmış ve bu modeli simüle edecek bir yazılım geliştirilmiştir. Modelin parametreleri ise abone sayısı, herbir hücrenin kaplama alanı, herbir hücredeki kanal kapasiteleri ve en kötü durum yayıl im kayıpları, çağrı yapan abone sayısını belirleyen 'Poisson katsayısı', aboneler için konuşma sürelerini belirleyen 'üstel katsayı" ve simülasyon süresidir. Simülasyon yazılımının çıktıları ise ortalama bekleme zamanı, ortalama servis zamanı, ortalama tepki zamanı, toplam hücre değiştirme sayısı, toplam meşgul hat sayısı, şebekenin verimi, trafik yoğunluğu, sistemin kullanılma yüzdesi, kesilen konuşma sayısı, abonenin i i ibloklarıma olasılığı ve ortalama konuşma faturasıdır. Aynı zamanda diğer girdileri sabit tutarak, bu çıktıların herbir girdiye göre değişimini incelemek mümkündür. Bunlara ek olarak, simülasyon yazılımı hücrelerdeki abone dağılımlarındaki ve hareketlerindeki değişimleri de ele alır. Anahtar kelimeler : Mobil abonesi, Baz Alma/Gönderme istasyonu, Baz Kontrol İstasyonu, Mobil Anahtar lama Merkezi, Yerel Bölge Kaydedicisi, Misafir Bölge Kaydedicisi, simülasyon yazılımı, performans değerlendirmeleri. Science Code: 609.02.07 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GENERAL PROPERTIES AND A SIMULATION OF GSM NETWORK BiLSEL, Cem M.Sc. in E.E.E Supervisor: Prof. Dr. RUyal ErgUl September 1991, 138 pages The objective of this study is to make an intro duction to the GSM network, and to study its basic opera tions by simulating the network. For simulation studies, a GSM network model is created and a software is written to simulate this model. Parameters of the model include the number of subscribers, coverage areas of each cell, chan nel capacities and the worst case propagation-path losses in each cell, the Poisson coefficient determining the number of calling subscribers, the exponential coefficient determining conversation durations and the simulation duration. The output of the simulation software includes the average waiting time, the average service time, the average response time, total number of handovers, total number of busy lines, throughput, traffic intensity, system utilization, number of dropped calls, blocking probabilityand the average charging. Also, it is possible to investi gate the variation of these outputs with respect to each input parameter, while keeping others constant. The simula tion software also handles variations in subscriber distri butions and movements in cells. Key words : Mobile subscriber, Base Transceiver Station, Base Station Controller, Mobile Switching Center, Home Location Register, Visitor Location Register, simulation software, performance evaluations. Science Code: 609.02.07 i i