Trafik kaza bilgi sistemi modellemesi
Traffic accident information system modelling
  1. Tez No: 155689
  2. Yazar: ZEYNEP ATAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
TRAFİK KAZA BİLGİ SİSTEMİ MODELLEMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Zeynep ATAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2004 ÖZET İnsan, Makine, malzeme ve para gibi somut işletme kaynaklarına son zamanlarda stratejik bir değere sahip ve kavramsal bir kaynak olan“Bilgi”ilave edilmiştir. Yöneticiler, somut kaynaklan yönetmek için kavramsal kaynaklan kullanmaktadırlar. İşletmenin başarısında, yöneticiler tarafından verilen kararların rolü çok büyüktür. Yöneticilerin en önemli görevi, işletme için en doğru kararı, en kısa sürede verebilmektir. İyi karar ise, birtakım bilgilerin doğru, güncel ve zamanında üretilebilmesiyle orantılıdır. Karar verme prosesinde gerekli olan bu bilgiler, bilgi sistemlerince üretilmektedirler. Bu çalışmada Trafik Kaza Bilgi Sistemi' nin mod ellenmesi amaçlanmıştır. Modellenen sistem, kaza tipleri, oluşları ve sebeplerine vb. dair bilgileri üretebilecek, önlemlerle ilgili kararların verilmesini kolaylaştıracaktır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 919 Yönetim bilgi sistemi, trafik kazası, güvenlik 77 Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
11 TRAFFIC ACCIDENT INFORMATION SYSTEM MODELLING (M.Sc. Thesis) Zeynep ATAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2004 ABSTRACT In recent times,“information”which has a strategical importance and known as a conceptual source is added to concrete enterprise sources like man, machine, material and money. Managers use conceptual sources to control the concrete sources. In the success of the enterprise, the role of decisions given by managers is very important. The main task of managers is to take the optimal decision in the shortest time. Good decision is bounded with generation of information as actual, accurate and on time. These informations which are needed in decision making process, are generated by information systems. In this study, a Traffic Accident Information System Modelling is aimed. The modelled system is going to generate information about accident type and causes and serves information to make the necessery decisions to get the preventions Science Code Key Words Page Number Adviser 919 Management information system, traffic accident, safety 77 Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN