Nokta direnç kaynağında farklı akım farklı baskı ve farklı sürede standart kaynak noktasının birleştirmenin mekanik özelliklerine etkilerinin araştırılması
To search spot welding in different current, different press and different period of affective to mechanical features of standart welding point
- Tez No: 155690
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEHÇET GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, 0,8 mm kalınlığında DKP çelik sac çiftleri elektrik direnç nokta kaynağı ile farklı akım, farklı baskı kuvveti ve farklı süre dilimlerinde birleştirilmiştir. Nokta direnç kaynağında parametre değişimi mikro yapıyı ve mukavemeti etkilediği gibi parametrelere bağlı olarak oluşan ısı girdisi deformasyonu da etkilemiştir. Parametrelerin yüksek seçilmesi ısıyı dolayısıyla da deformasyon miktarını da artırmıştır. Bu çalışmadaki amaç en az deformasyon ve en yüksek mukavemet olmuştur. Farklı baskı kuvveti, farklı zaman ve farklı akım değerlerinde yapılan birleştirmelerin sertlik ve çekme- makaslama deneyleri ile mekanik özellikleri belirlenmiştir. Uygulanan birleştirmelerde 5 KvA akım değerinde ve 6 bar (470 kg) basmçta 7. kademe (0390 sn) de en iyi mekanik özellikler elde edilmiştir. Artan basmç ve zamanla birleştirmenin çekme-makaslama kuvvetinin ve sertliğinin arttığı tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : DKP sac, direnç kaynağı, baskı kuvveti, mekanik özellikler, kaynak zamanı
Özet (Çeviri)
In this study, DKP steel sheet pair, thickness of 0,8 mm, have been combined by electric spot resistance welding in period of different time, different pres and different current. In spot welding, changing of parameter, affects micrrostructure and endurance also heat input that arises as depending on parameters affect deformation. Because of choosing parameters as higher, heat will increase so content of deformation will increase. The goal of this study, will be very less less deformation and the highest strength. Mechanical speculations of combining were determined by hardness and tensioning shearing test at different pres force different time and different current values. At applied combinings, at 5 kvA current value and at pressure of 6 bars (470 kgs), 7 th level (0,390 sec) the best mechanical features had been obtained. Tensioning - shearing force and hardness of combining was determined by increased pressure and time.Key Words : Dkp sheet, resistance welding, pressureforce, mechanical feature, time of welding