Rüzgar türbini ile sürülen çift çıkışlı indüksiyon jeneratörün analizi
Investigation of double output ınduction generator driven by wind turbine
- Tez No: 155700
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
rüzgar türbini ile sürülen çift çirişli endüksiyon jeneratörün analizi (Yüksek Lisans Tezi) Ersin AKYÜZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Bu çalışmada sabit gerilim, sabit frekansta şebekeye bağlı çalışan, rüzgar türbini ile sürülen Çift Çıkışlı İndüksiyon Jeneratör'ün (ÇÇİJ) değişken rüzgar hızlarında çalışması incelenmiştir. Senkron hızın üzerinde çalışan ÇÇİJ'de dönüştürücülerden, rotor tarafında olan doğrultucu olarak, şebeke tarafındaki ise evirici olarak çalışır. Matlab-Simulink ile yapılan simülasyonla değişen rüzgar hızında ve üç fazlı tristörlü eviricinin ateşleme açısının değişimine bağlı olarak sistemin çıkışları incelenmiştir. Rüzgar türbini ve ÇÇİJ'den oluşan sistemin zaman domenindeki matematiksel modelleri ayrı ayrı elde edilmiştir. Simülasyon sonuçlarının elde edilmesinin ardından deneysel çalışma yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca bulanık mantık denetleyici tasarlanarak sistemin değişen rüzgar hızlarında toplam çıkış gücünün maksimum olması sağlanmıştır. Denetleyicinin girişlerini“e”(güç hatası) ve“Ce”(hatanın değişimi) çıkışını“alfa”eviricinin ateşleme açısının değişimi oluşturmaktadır. Simülasyon sonuçları, sistemden maksimum güç elde edilebilmesi için denetleyicinin ateşleme açısını nasıl ayarladığını göstermektedir. Bu sonuçlar laboratuvarda yapılan deneysel çalışmalarla doğrulanmıştır. Bilim Kodu : 0611 Anahtar Kelimeler : Rüzgar Enerjisi, Bulanık Mantık, ÇÇİJ Sayfa Adedi : 80 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İres İSKENDER
Özet (Çeviri)
VI INVESTIGATION OF DOUBLE OUTPUT INDUCTION GENERATOR DRIVEN BY WIND TURBINE (M.Sc. Thesis) Ersin AKYÜZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2004 ABSTRACT In this study, the steady state characteristic of a Double Output Induction Generator (DOIG) driven by wind turbine that operating at variable speed, constant frequency and constant voltage is investigated. At super synchronous speed of DOIG while the first converter operates as a rectifier, the second one is in inverter mode. Matlab-Simulink program was used to observe the effect of wind speed and firing angle of inverter on DOIG. Mathematical model has been obtained on time domain for wind turbine and DOIG separately. After simulation, an experimental study was carried out to compare the results. The system was designed base on fuzzy logic control approach to obtain maximum total output power at variable wind speed. The inputs of the controller are“e”(power error) and“Ce”(change in error) and the controller output is change in firing angle“alfa”of the inverter. The simulation results show that how well the controller adjusts the firing angle to obtain maximum total output power from the system. These results are verified by the experimental results carried out in the laboratory. Science Code : 0611 Key Words : Wind Energy, Fuzzy Logic, DOIG Page Number: 80 Adviser :Assist. Prof. Dr. İres İSKENDER