AHP, bulanık AHP ve bulanık mantık'la Kara Harp Okulu'na öğretim elemanı seçimi
Instructor selection at the Turkish Military Academy using by Ahp, fuzzy AHP and fuzzy logic
- Tez No: 155699
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
AHP, BULANIK AHP VE BULANIK MANTIK'LA KARA HARP OKULU'NA ÖĞRETİM ELEMANI SEÇİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Özkan BALİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Bu tezde, bir karar problemi olarak, Kara Harp Okulu'na öğretim elemanı seçimi ele alınmıştır. Personel seçimi sürecinde özellikle mülakat önemli bir aşamadır. Çalışmada, mülakat aşamasında karar vericiler, adayları, sübjektif ve objektif kriterlere göre değerlendirmişlerdir. Kara Harp Okulu'na öğretim elemanı seçiminde mevcut durum yanında, Analitik Hiyerarşi Proses(AHP), Bulanık Analitik Hiyerarşi Proses ve Bulanık Mantık Algoritması uygulanmıştır. Bulanık AHP ve bulanık mantık uygulanırken, karar vericilerden dilsel ifadeleri kullanarak karşılaştırma yapmaları istenmiştir. Çalışmanın sonunda, Kara Harp Okulu'na öğretim elemanı seçiminde uygulanan yaklaşımlar karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 605.02.00 Anahtar Kelimeler : Bulanık Mantık, Personel Seçimi, Analitik Hiyerarşi Proses(AHP), Bulanık AHP. Sayfa Adedi : 108 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Çevriye GENCER
Özet (Çeviri)
11 INSTRUCTOR SELECTION AT THE TURKISH MILITARY ACADEMY USING BY AHP, FUZZY AHP AND FUZZY LOGIC (M.Sc. Thesis) Özkan BALİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2004 ABSTRACT In this thesis, instructor selection for Turkish Military Academy(TMA) has been investigated as a decision-making problem. Interview is an important step in the personnel selection process. In this phase of the thesis, the decision makers evaluated the candidates in terms of subjective criteria as well as objective criteria. Besides the current methodology, analytic hierarchy process(AHP), fuzzy AHP and fuzzy logic algorithm were applied in the TMA for the selection process in the TMA. While applying the fuzzy AHP and fuzzy logic algorithm, decision makers were required to make comparisons using verbal(linguistic) terms. At the end of the thesis, comparison of approaches for instructor selection were asserted. Science Code : 605.02.00 KeyWords : Fuzzy Logic, Personnel Selection, Analytic Hierarchy Process(AHP), Fuzzy AHP. Page Number : 108 Adviser : AssocProf. Çevriye GENCER