İzmir Körfezi'ndeki zooplanktonik organizmaların azot ve fosfor rejenerasyonu üzerine etkileri
- Tez No: 15573
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada izmir körfezinde zooplanktonik fizot ve Fosfor regenerasyonu saptanmaya çalışılmıştır. Bunun için körfezin inciraltı, Fenerler ve Urla bölgelerinden farklı mevsimlerde 200 M göz açıklıklı plankton kepçesi ile örneklemeler yapılmıştır. örneklemelerde temin edilen zaoplanktonik organizmaların laboratuar koşullarında birey ve kuru ağırlık başına boşalttıkları Azot ve Fosfor miktarı hesaplanmıştır. Sonuçta, 0,0092 mg lik kuru ağırlığa sahip bireyin günde mg basma 37,565 «g azot boşalttığı 0,029 mg lik kuru ağırlığa sahip bireyin günde mg basma 19,348 ^.ıg azot boşalttığı bul un muş t ur,. Fosfor- boşaltım miktarı ise 0,025 mg lik kuru ağırlığa sahip bireyde günde mg basma 1,52 ;.ıg fosfor, 0,009i mg lik kuru ağırlığa sahip bireyde günde mg başına 1,998 ;.tg fosfor boşaltılmaktadır. Yapılan analizler sonunda zoopl ankt on i k Azot ve Fosfor boşaltım miktarı üzerine temparatürün önemli bir etkisinin olmamasına karşın mevsimlere bağlı olarak zooplanktonik organizmaların vücut ağırlıklarının daha etkin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this research, zooplankt onic Nitrogen and Phosphorus regeneration in izmir Bay were studied. For this aim samphings wer mode from inciraltı, Fenerler and Urla regionsin by using plankton net with a mesh of £00 /.i in various seasons. Amount of nitrogen and Phosphorus excreted by zooplankt onic organism obtained in sampling was measured per individual and dry-weight in laboaratuary conditions in the result, an individual having dry-weight of 0.0092 mg. has been found to excrete 37.565 «g nitrogen per mg in a day and an individual having dry-weight of 0.029 mg. has been found to excrete 19. 34S ug nitrogen per mg in a day. The amount excretion of Phosphour is 1.52 /.tg per mg in a day according to a zooplankton of 0.025 mg dry-weight and is 1.998 /_tg in a day according to a zooplankton of 0.0092 mg dry-weight. fit the and of the analysis, Although temperature doesn't have any important effect on the excretion of Nitrogen and Phophorus the body weight of zooplankt onic organisms have been noticed to have more effective on it as depending on seasons. ***