Yapım teknolojilerinin verimlilik ölçütleri ile değerlendirilmesi-betonarme ve yapısal çelik örneklemesi
Evaluation of construction technologies by the productivity criteria-reinforced concrete and structural steel sample
  1. Tez No: 155750
  2. Yazar: BARAN ESİRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TANJU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
YAPIM TEKNOLOJİLERİNİN VERİMLİLİK ÖLÇÜTLERİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ - BETONARME ve YAPISAL ÇELİK ÖRNEKLEMESİ - (Yüksek Lisans Tezi) H. Baran ESİRGEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2004 ÖZET Tasarımdan işletme aşamasına kadar olan geniş bir alanı kapsayan yapı üretimi sürecinde en büyük yere sahip olan ve yapısı itibariyle diğer sektörler ve disiplinlerle karmaşık ilişkiler içerisinde bulunan yapım sektörü, çağdaş üretim anlayışında çok değerli bir konumda bulunan ve kendisini oluşturan üç temel ölçüt olan kalite, maliyet ve sürenin uyumunu ifade eden verimlilik çerçevesinde değerlendirilmelidir. Yapımda, verimliliğin ölçütlerinin üretime katkıları» üretime giren kıt kaynaklar ile sınırlı olduğundan bu sınırda, verimliliğin artırılması için en akılcı yol üretim için kullanılacak uygun yapım teknolojilerinin seçimidir. Tezde, yapısal çelik yapım teknolojisi ve Türkiye'deki yapı üretiminin tamamına yakınında kullanılmakta olan betonarme yapım teknolojisi, verimlilik ölçütlerince karşılaştırılarak değerlendirilmekte ve sonuçları sunulmaktadır. Bilim Kodu : 810 Anahtar Kelimeler : Yapım sektörü, teknoloji, verimlilik, kalite, maliyet, süre, Sayfa Adedi : 189 Tez Yöneticisi : Doç Dr. A. Tanju GÜLTEKİN
Özet (Çeviri)
11 EVALUATION OF CONSTRUCTION TECNOLOGIES BY THE PRODUCTIVITY CRITERIA - REINFORCED CONCRETE and STRUCTURAL STEEL SAMPLE - (M.Se. Thesis) H. Baran ESİRGEN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2003 ABSTRACT Construction sector that has the biggest part at the construction production including a large area from the design to the management stages, and has complex relations with other sectors and disciplines because of it's structure should be evaluated by productivity which has an valuable position at the contemporary production perceptive, and is expresses a harmony of basic criteria forming productivity itself, that are quality, cost and duration. Contributions of the productivity criteria in construction are limited by insufficient sources that participate in production so, the most rationalist way of improving productivity is choosing adequate construction technologies for production at the limit of the insufficient sources. At the thesis, structural steel technology and reinforced concrete construction technology that have been using almost whole of the construction production in Turkey, have been evaluated by comparing productivity criteria and the results have been presented. Science Code : 810 Key Words : Construction sector, technology, productivity, quality, cost, time Page Number: 189 Adviser : Assoc. Prof. Dr. A. Tanju GÜLTEKTN