Ardgerme ile güçlendirilen kirişler
Post-tension strengthened beams
- Tez No: 155751
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ARDGERME İLE GÜÇLENDİRİLEN KİRİŞLER (Yüksek Lisans Tezi) İlker ÇORSUZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Betonarme kirişlerin ardgerme ile güçlendirilmesi, bu methodun kiriş davranışı, eğilme kapasitesi ve süneklilik üzerine etkilerinin daha çok araştırılması gereken yeni bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı yeni ve pratik bir yöntemle ardgerme ile güçlendirilen betonarme kirişlerde bunların incelenmesidir. Bu yöntemde ardgerme toronu kirişin altına yerleştirilmiş ve kirişe çelik plakalar sayesinde bağlanmıştır. 4 adet dikdörtgen kesitli kiriş göçmeye kadar, ardgerme ile güçlendirme yöntemini denemek için denenmiştir. Tüm kirişler basit mesnetli olarak, iki nokta yüklemesi altında denenmiştir. Bu deneylerin sonunda kirişlerin kiriş davranışı, göçme mekanizması, ardgerme toronundaki gerilme artışı ve sünek-gevrek davranışları incelenmiştir. Deney sonuçları kirişlerin göçmeye kadar ki davranışları ve yük taşıma kapasiteleri ile başlangıç ardgerme kuvveti arasında doğru orantı olduğu göstermektedir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : ardgerme, güçlendirme, kiriş, betonarme Sayfa Adedi : 76 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
POST-TENSION STRENGTHENED BEAMS (M.Sc. Thesis) İlker ÇORSUZ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2004 ABSTRACT Strengthening of reinforced concrete beams with post-tension is a new method which needs more research about its effect on the beam behaviour, flexural strength and ductility. The aim of this study is to examine these on rectangular cross-rectioned reinforced concrete beams which are strengthened with post- tension with a new, practical method. In this method post-tension strand is placed under the beam and its connected to the beam with steel plates. Four rectangular cross-sectioned beams were tested to failure to investigate the post- tension strengthening method. All the beams were tested under simply supported conditions with two-point loading. At the end of these tests behaviour of the beams, type of failure, stress increase in the post-tension strands and ductile-brittle behaviour of these beams were investigated. Result of tests show that there is direct relationship between load carrying capacity and behaviour of the beam up to failure with the amount of initial post-tensioning stress. Science Code : Key Words : post-tension, strenghtening of beams, reinforce concrete Page Number : 76 Adviser : Prof. Dr. Hüsnü CAN