Red tide peryodunda İzmir Körfezi yöresinde bulunan Mytilus galloprovincialis lamarck üzerinde mikrobiyolojik araştırmalar
- Tez No: 15577
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
îîî ÖZET Bu çalışmada İzmir körfezi civarında planktonik organizmalarla birlikte alg parti küllerini de filtrasyonla sindirim sistemi mekanizmasına dahil ederek yaşayan Mutilus galloprovincialis Lomarck'ın bakteriyolojik beslenme durumu incelenmiştir. Beslenme rejiminde Planktonik organizmalardan olarak Bacillanophyceae. (Coscinodiscus grani Bough, Grammatophora marina Kützing, Navicula sp. Nitzschia closterium (Ehrenberg) W.Smith, Rhizosolenia calcar-avis Schultze). Pyrrophyceae (Prorocentrum mi cans Ehrenberg. Prorocentrum thestinum Schiller, Protopehdium trochoideum tStein) Balech), EuglenophuceaeCEutreptia sp) ve CılıataCHelicostomella subulata (Ehrenberg) Jörgensen) üyelerinin yer aldığı saptanmış, mikrobiyolojik yönden de oldukça riskli bir durumla karşılaşılmıştır. Tespit edilen bakteriler; Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa. ClQsteridium perfhngens. Salmonella sp., Spirillum sp.. Escherichia coli, Faecal streptecocci ve Total kol i formlardır. Çalışmalar sırasında beş istasyondan (Karşıyaka Yat Kulübü, Bostanlı Emlak Kredi Blokları, Ragıppaşa dalyanı, Inciraltı ve Degaş) midyeler toplanmış ve gerek mikrobiyolojik ve gerekse red-tide olayına sebep olan planktonik organizmalar bakımından araştırılmıştır. Bütün bu araştırmaların yanında M. galloprovincialis örneklerinin alındığı ortamdaki deniz suyu analizleri; silisyum, amonyak, nitrit, nitrat veîîî fosfat gibi besleyici tuzlar kimyasal parametreler olarak incelenmişlerdir. Araştırmalar neticesinde red-tide bakımından çalışma peryodu sırasında bir risk görülmemekle birlikte, mikrobiyolojik yönden oldukça riskli bir durumla karşılaşılmıştır. Tüketilecek midyelerin çok iyi bir şekilde pişirilmesi, siteril bir şekilde nakledilmesinin yanında, böyle deniz ürünlerini işleyenlerin de yine insan sağlığı bakımından hijyenik koşullara uymaları zorunlu gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
îv SUMMARY İn the fallowing study both planktonic and bacteriologic relations of Mytilus galloprovincialis Lamarck were examined which survives in the İzmir Bay admitting planktonic organisms as well as particles of algae to its digestive system by way of filtration. Its feeding regime as far as planktonic organisms were concerned was found to include members of Bacillariopuceae (Coscinodiscus grani Gough, Grammatophora marina Kützing, Navicula sp., Nitzschia closterium (Ehrenberg) W. Smith, Rhizosolenia calcar-avis(Schultze). Purrophyceae (Prorocentrum mi cans Ehrenberg, P. triestinum Schiller, Proteperidinium trochideurn (Stein) Balech, Euglenophuceae(Eutreptia sp.), Ciliata (Helicostomella subulata (Ehrenberg) Jörgensen) and from a microbiological point of view, a con dition was faced involving risk of a high degree. Those bacteria specified were Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, faecal streptococci and all col i form bacteria. During the course of this study mussel samples were taken from five stations (Karşıyaka Yachting Club), Bostanlı Emlak Kredi Bank Blocks, the Ragippasa weir for fishing, İnciraltı and Degas) and they were examined microbiologically with reference to those plantons causative of the phenomenon known as the red-tide. In additions to these exami nations, analyses of seawater samples taken from the living environment of M. galloprovincialis were run whereby nutritious salts as silica, ammonia, nitrites, nitrates and phosphates were estimated as chemical parameters. In our study, although no such circumstance rose during the research ing period, risk was encountered microbiologically in relation to the red-tide phenomenon. Cooking mussels well before their consumption, as well as providing their transportation is made under sterile condi tions and that those dealing with the processing of these marine foods abide by rules supporting human hygiene, all present as unavoidable necessities on the subject.