İzmir Körfezi porsellanid krustaseleri (Anomura, decapoda) ve larval gelişimleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 15578
  2. Yazar: Z.BERRİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMET ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada İzmir Körfezinin çeşitli istasyonlarından saptanan Porcellanidae familyasına ait üç türün: Pisidia bluteli, Pisidia longimana, Porcellena platycheles 'in larval evreleri incelenmiştir. Örnekler, UNESCO WP-2 model plankton kepçesi ile 350 ve 500 u'luk standart tip iki plankton kepçesi ile toplanmıştır. 1989 yılı çekimleri ile 1976, 1977, 1978 yılı çekimleri de incelenmiş ve sonuçlan karşılaştırılmıştır. Çekimler vertikal olarak gerçekleşmiştir. Toplanan materyal % 4'lük formaldehit solüsyonunda tespit edilmiş; laboratuvarda, binoküler ve mikroskop yardımıyla türlerine ayrılmıştır. Çalışmada Porcellana türlerinin 1976, 1977, 1978 yıllarına ait dağılım ve yoğunlukları ile 1989 yılının verileri karşılaştırılmıştır. Pisidia bluteli özellikle 70'li yıllarda çeşitli istasyonlarda oldukça fazla, Porcellana platycheles ve Pisidia longimana ise daha az sayıda gözlenmiştir. Ayrıca önceki çalışmalarda izmir Körfezinde az olarak nitelendirilen P. platycheles az miktarda, çok bol olarak nitelendirilen P. longimana ise, P. platycheles 'ten daha az bulunmuştur. 1989 senesinde ise elde edilen sonuçlar, gittikçe artan pollusyon nedeniyle 70'li yıllara oranla çok daha düşük değerler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this investigation, larval stages of three species of Porcellanidae family as Pisidia bluteli, Pisidia longimana, Porcellena platycheles collected from several stations in Izmir Bay have been studied. Samplings have been done using UNESCO WP-2 model plankton net and standard plankton net with mesh size 350-500 |im. The results obtained from 1989 sampling were compared with the results of samplings done during 1976, 1977, 1978. Sampling were carried out vertically. The material were fixed in 4 % formaldehite solution and species selected using by stereomicroscope and microscope. The distribution and density of Porcellana species determined in 1976, 1977, 1978 has been compared with that of 1989, P. bluteli has been observed numerous individual in the samples from the years 70 while P. platycheles and P. bluteli were less in number. Beside that, P. platcheles has been found less amount as the same in previous studies but P. longimana which has been referred as much in number in other studies, had found less than P. platycheles. The results obtained in 1989, had shown a decrease comparing with 70' years because of incareasing pollution.