Bir fazlı asenkron motor tasarımında yeni bir yaklaşım
New approach and development in single phase induction motor design
  1. Tez No: 155828
  2. Yazar: ALİ KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN GÜRDAL, PROF.DR. GÜVEN ÖNBİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bilindiği gibi bir fazlı asenkron motorlar ana ve yardımcı sargı adı verilen iki sargı ile çalışmasını sürdürmektedir. Bunlardan yardımcı sargı ilk kalkış başladıktan sonra devreden çıkmaktadır. Motor çalışmasını ana sargı ile sürdürmektedir. Ana sargı motor oluklarının genelde 2/3' nü kaplamaktadır. Bu çalışma, motorun ana sargısını stator oluklarının tamamına dağıtarak yeni bir çalışma karakteristiği kazandırmayı amaçlamaktadır. Bunu sağlamak için statorun boşta kalan 1/3 oranındaki oluklarına da ana sargı ile aynı özellikte sargı sarılmıştır. Motor iki durumlu çalışma yapacak şekilde tasarlanmıştır. Bunlardan sargıların olukların 2/3' ne sarıldığı çalışma şekline birinci durum çalışma adı verilmiştir. Sargıların stator oluklarının tamamına sarılmış durumdaki çalışmaya da ikinci durum çalışma adı verilmiştir. Birinci durum çalışmada motorun klasik düzende çalışma karakteristikleri korunmuştur. Birinci durumda motor yüksek akım yüksek momentli çalışmaktadır. Bu karakteristiği ile motor kısa süreli yüksek momentli çalışma gerektiren yerler için düşünülmüştür, ikinci durum çalışmada ise motor düşük akım ve düşük momentli çalışmaktadır. Bu durumda îyi bir güç katsayısı, iyi bir verim elde edilmiştir. Diğer taraftan elektrik makinalarında hakiki verim olarak kabul edilen (verim x güç katsayısı) bu durumda yüksek bir değerde çıkmaktadır. İkinci durum çalışma, uzun süreli çalışma gerektiren düşük akımlı düşük momentli yerler için tasarlanmıştır. Bütün bu sonuçlar çalışmanın amaçlarına uygundur.Anahtar kelimeler : Asenkron motor, Asenkron makine, Bir fazlı alternatif akım motoru, Bir fazlı asenkron motor, Alternatif akım motorları, Bir fazlı yardımcı sargılı motorlar, Bir fazlı indüksîyon motorlan
Özet (Çeviri)
As known, the single phase asyncronous motors run with main and auxilary windings. Auxilary windigs switches off from the circuit after the first starting. The motor maintains running with the main winding. The main winding generally covers 2/3 of the motor slots. While the motor is running, 1/3 of the stator slots are empty. This study aims to provide a new running system, distributing the motor main windings to stator slots completely. To provide this, 1/3 of stator slots that is empty is also winded with the same kind of main winding. The motor is designed for double state running. One of these is the first the running state that windings wind 2/3 of the stator slots. The other one that windings are distributed to stator slots completely is called second running state. In the first running state, the feature that motor runs in a classic order is protected. In the first running state, motor starts with high current and high torque. This feature of motors is thought for the areas requiring high torque in a short time. In the second running state, motors runs with low current and low torque. In this state, a good power factor gets a good efficiency. Again in this state, torque produced per a current is high. On the other hand, (efficiency x power factor) that is accepted as apparent efficiency of electrical machines is high in this state. The second running state is designed for low current low torque. In the first starting, the motor is started to run with high torque, then it is passed second type running. Doing this, motor's low current and high efficient running is provided. All these results are appropriate the aims of this study.Key Words : Alternative current machines, Auxilary winding motor, Induction machines, Single phase induction machines, Single phase asyncron machines.