Stirling motorlarında ısı kayıplarının azaltılması için termal bariyer kullanımı
Using thermal barrier in stirling engines for reduce heat losses
  1. Tez No: 155829
  2. Yazar: YAŞAR ÖNDER ÖZGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Günümüzde çevre kirliliği giderek uluslar arası bir problem haline gelmektedir. Sanayi alanları ve yaşadığımız çevreden kaynaklanan kirletici unsurlar nehirleri, okyanusları, toprağı ve havayı kirletmektedir. Bu problemler bilim adamlarını temiz ve alternatif enerji kaynaklarını araştırmaya sevk etmektedir. Bu çalışmada, tek silindirli Beta tipi bir Stirling motoru imal edilmiştir. Motordaki yer değiştirme pistonu termal bariyer kaplama malzemesi olan zirkonyum oksit ile kaplanarak termal bariyer kaplamanın etkileri motor performans testleri ile belirlenmiş ve grafik şeklinde hazırlanmıştır. Motor performans testleri, 800, 900 ve 1000 °C ısıtıcı sıcaklıklarında yapılmış ve çalışma akışkanı olarak hava ve helyum gazı tercih edilmiştir. Her bir test aşamasında şarj basıncı 1,0 bar ile 4,0 bar arasında 0,5 bar aralıklarla ve sıkıştırma oranı 1,4/1 ile 1,8/1 arasında değiştirilmiştir. Maksimum motor gücü, helyum gazının çalışma maddesi olarak kullanıldığı, kaplamalı yer değiştirme pistonu için 3,5 bar şarj basıncı ve 900 1/min motor devrinde 83,12 W olarak ölçülmüştür.Anahtar Kelimeler : Stirling Motoru, Termal Bariyer Kaplama
Özet (Çeviri)
Nowadays, pollution has already become an international problem, industries and individuals dump waste materials into riwers, oceans, soil and air. This problems have managed the scientists to discover clean and alternative energy source. Beta (p) type Stirling Engine which is single cylinder was manufactured. Displacer piston was covered by Zirconia, which is thermal barrier material. The effect of thermal barrier coating was determined by performance tests and the results have been presented in the form of graphics within this study. The performance tests were realizaed at the 800, 900 and 1000 °C heater temperature. And working fluits were designed as Air and Hellium. The value of charge pressures have been measured from 1.0 bar to 4.0 bar with 0.5 bar increment and compression ratio has been changed from 1.4/1 to 1.8/1 at each test section. The test engine for which Hellium has been used as the operating materia] and covered displacer piston has been placed in the engine has obtained maximum output power at the 3.5 bar charge pressure and 900 1/min engine speed as 83.12 W.Key Words Stirling Engine, Thermal Barrier Coating