Dosya sunucusu için güvenlik yazılımı
A security sortware for file server
  1. Tez No: 155832
  2. Yazar: OKTAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, dosya sunucusu için bir güvenlik yazılımı geliştirilmiştir. Güvenlik, sunucuya bağlanmak istenen bilgisayarların İP adresleri ve sunucu üzerindeki açık bağlantı noktalarının (Port) kontrolü ile sağlanmaktadır. Güvenlik programı ile sunucuya bağlanacak bilgisayarların erişim hakları ayarlanabilmektedir. Ayrıca sunucu ile bağlantı kurmuş tüm TCP (Transmission Control Protocol) bağlantıları görüntülenebilmekte, bu bağlantılar hakkında ayrıntılı bilgi alınabilmektedir. Buna ek olarak güvenlik programı, transfer edilen dosyalarda virüs taraması yapmakta, tespit ettiği virüsleri karantina bölgesine taşımakta ve transferi gerçekleştiren bilgisayara virüs uyarı mesajı göndermektedir.Anahtar Kelimeler : Dosya sunucusu, Güvenlik yazılımları, Güvenlik duvarı, Bilgi güvenliği, Güvenlik tehditleri.
Özet (Çeviri)
In this study, a security software has been developed for a file server. Security is assured by controlling the IP addresses of computers connecting to the server and open ports on the server. Accessibility rights of the computers that will be connected to the server can be set up by security software. Furthermore, whole TCP connections which are linked to the server can be displayed and information can also be received about those connections. In addition to this, security software can scan transferred files for virus, carry the inspected virus to quarantine area and send virus warning message to computer that has done the transfer.Key Words : File server, Security software, Firewall, Information security, Security threats.