Üç fazlı şebekelerde mikrodenetleyici kontrollü, ölçüm cihazı yapımı
Microcontroller based power meter design for three phase systems
  1. Tez No: 155831
  2. Yazar: ŞENOL TARAKÇI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM SEFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Herhangi bir elektrik tesisinde veya belirli bir elektrikli cihazda, bilgi, kontrol ve koruma gibi amaçlarla ölçüm cihazlan kullanılmaktadır. Analog ölçü aletleri genellikle belirli bir amaca yönelik olarak üretilirler ve sayısal ortamda kayıt imkanlan yoktur. Günümüzde hem bir fazlı hem de üç fazlı sistemlerde çalışabilecek akım, gerilim, güç, frekans gibi birden çok fonksiyonu birlikte icra edebilecek ölçüm cihazlan üretilmektedir. Bu cihazların birçoğu ise, belirlenmiş değerler aşıldığında bazı ölçümlerde başka cihazlara ihtiyaç duymaktadırlar. Uyan veya koruma özellikleri ile faz sırası gibi ölçümler başka bir cihaz yardımı olmadan yapılamamaktadır. Aynca girişinde doğrultucu içeren, cihazların çektiği doğrusal olmayan akımlarda, hatalı ölçüm yapmaktadırlar. Bu çalışmada PIC 16F877 mikrodenetleyicisi kullanılarak bir ve üç fazlı sistemlerde kullanılabilecek güç, güç faktörü, frekans faz sırası ölçümleri ile korumalan yapabilen ve gerçek etkin değer ölçebilen bir cihaz tasarlanarak gerçekleştirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Güç ölçer, Gerçek etkin değer, Doğrusal olmayan akım, frekans ölçer, faz sırası ölçer, PIC
Özet (Çeviri)
Devices are used for rating for purpose of information, control and protection at any electrical facility or even at any particular electrical device. Analogue measuring devices are usually custom manufactured to serve for some particular purpose and are disabled from keeping records in numerical environment.. Measuring devices are made which are able to monitor multifunction features like current, voltage, power and frequency in both mono-phase and three-phase systems in our times. However many other devices are needed when specific limit values are exceeded. Features for protection and warning as well as phase order and similar ratings remain unable performed without the help of complimentary device. Moreover, such lead to faulty readings too once device with corrector at input happens to draw nonlinear current. In this study when PIC 16F877 microcontroller is used in both, mono and three-phase systems that features measuring as well as protection at power, power factor, frequency, phase order, hence enable true and efficient measurement of values involved.Key Words : Power meter, True RMS, Nonlineer current, frequency counter, Phase sequence detector, PIC 16F877