Kazan (Ankara) yeraltı sularının hidrojeokimyasal özelliklerinin ve bazı kirlilik parametrelerinin incelenmesi
Investigation of hydrgeochemical properties and some pollution parameters of Kazan (Ankara)
  1. Tez No: 155846
  2. Yazar: ÖZLEM NADASTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
KAZAN (ANKARA) YERALTI SULARININ HIDROJEOKTMYASAL ÖZELLİKLERİNİN VE BAZI KİRLİLİK PARAMETRELERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Özlem NADASTEPE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Bu çalışma, Ankara İli Kazan İlçesinde seçilen inceleme alanında yeraltı sularının hidrojeokimyasal özelliklerinin ve bazı kirlilik parametrelerinin incelenmesini kapsar. Çalışmada, inceleme alanından alman yeraltı suyu numunelerinin pH, sıcaklık, elektriksel iletkenlik, toplam çözünmüş madde, çözünmüş oksijen, tuzluluk gibi parametreleri yerinde ölçülmüş, laboratuvarda ise katyon ye anyon analizleri yapılmıştır. İnceleme alanında bulunan diğer kuyulara ait mevcut yeraltı suyu verileri de temin edilmiştir. Sonuçlar grafiksel yöntemlerle, standardlar ve yönetmeliklerle karşılaştırılmıştır. Grafiklere göre, inceleme alanındaki suların hepsinin sulama suyu olarak kullanılabileceği, tüm numunelerin az sodyumlu olup, sodyuma karşı duyarlı olan bitkiler dışında her türlü tarım için uygun olduğu belirlenmiştir. Ancak, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'ne göre 6 adet numunenin YAS3 kalite sınıfına girdiği 4 adet numunede de TSE 266 standardı limit değerlerinin aşıldığı görülmüştür. İnceleme alanındaki tüm numuneler, EPA limit değerinin üzerinde nitrat konsantrasyonuna sahiptir. Kirlilik, gübre kullanımı ya da evsel atıksudan kaynaklanabilir. Bilim Kodu : 0806 Anahtar Kelimeler : Hidrojeokimya, Yeraltı Suyu, Kazan, Kirlilik Sayfa Adedi : 94 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Nail UNSAL
Özet (Çeviri)
u INVESTIGATION OF HYDRGEOCHEMICAL PROPERTIES AND SOME POLLUTION PARAMETERS OF KAZAN (ANKARA) (M.Sc. Thesis) Özlem NADASTEPE GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT This study covers investigation of hydrogeochemical properties and some pollution parameters of groundwater of study area selected in Ankara Province İli Kazan Town. In this study, some parameters such as pH, electrical conductivity, total dissolved solids, dissolved oxygen and salinity were measured online at study area, cation and anion analysis were conducted at laboratory. Existing groundwater quality data of the other wells at study area were also obtained. Results were compared with graphical methods, standards and legislation. Graphs show that all of the groundwater from study area can be used for irrigational purposes and all samples contain less sodium and can be used for each kind of agriculture except plants sensitive to sodium. However, comparison of the analysis results with the Regulation on Water Pollution Control shows that 6 samples are of YAS3 Quality. Some parameters of 4 samples excess TSE 266 drinking water limits and all samples have excess nitrate level regarding EPA drinking water limits. Pollution may result from fertilizers or domestic wastewater leakage to the groundwater. Science Code : 0806 Key Words : Hydrogeocehemistry, Groundwater, Kazan Town, Pollution Page Number: 94 Adviser : Prof.Dr. Nail ÜNSAL