Bolu ve Düzce illerinin geometridae (lepidoptera) faunası üzerine araştırmalar
Investigation on the fauna geometridae (lepidoptera) in Bolu and Düzce provinces
- Tez No: 155845
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖMER KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
BOLU VE DÜZCE İLLERİNİN GEOMETRIDAE (LEPIDOPTERA) FAUNASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR (Doktora Tezi) Mustafa ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Bolu ve Düzce illerinin Geometridae faunasının araştırılması amacıyla yürütülen bu çalışmada toplam 2254 örnek toplanmıştır. Tespit edilen 197 türden 7'si Türkiye faunası için yenidir. Ayrıca Bolu ilindeki daha önce yapılan çalışmalarla ortaya konulan Geometridae faunasına ait tür sayısı 74'ten, bu çalışma ile 180' e, Düzce ilinde ise 20' den 90'a çıkmıştır. Türler, orijinal referanslar, arazi çalışmaları sırasında kaydedilen faunistik ve ekolojik bilgileri ve literatüre göre Türkiye'de ve Palearktik bölgedeki yayılışları ile birlikte, verilmiştir. Türkiye'deki yayılış haritaları ve türün çalışma alanında toplandığı noktaları gösteren topografik haritalar hazırlanmıştır. Toplama yapılan habitatlar 8 grup altında toplanmış, türlerin habitat tercihleri ve fenolojik özellikleri tartışılmıştır. Her türün örnek sayısı, tespit edildiği lokalite sayısı ve habitat grubu sayısı çıkarılmış ve buna dayanılarak çalışma alanında nadir, lokal, belirli bir habitata bağlı ve geniş yayılış gösteren türler ortaya konulmaya çalışılmıştır.Bilim Kodu : 404.04.04 Anahtar Kelimeler : Geometridae, Fauna, Ekoloji, Yayılış, Bolu, Düzce, Türkiye Sayfa Adedi : xviii+282 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ahmet Ömer KOÇAK
Özet (Çeviri)
Ill INVESTIGATION ON THE FAUNA OF GEOMETRIDAE (LEPIDOPTERA) IN BOLU AND DÜZCE PROVINCES (PhD Thesis) Mustafa OZDE1VHR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2004 ABSTRACT The aim of this research was to investigate the Geometridae fauna of Bolu and Düzce provinces. Totally 2254 samples belonging to 197 species were collected in this study. Among the species 7 was new record for the Turkish fauna. Also the species number was reached to 180 from 74 with this study and to 90 from 20 in Bolu and Düzce provinces respectively. Species original references, faunistic and ecological data recorded in surveys were arranged with distribution in Turkey and Palaearctic provinces according to literature. Distributional maps in Turkey and topographic maps showing spots where the species were collected in survey areas were prepared. Habitats where species collected were divided into 8 groups and habitat prefences and phenological properties of the species were discussed. Sample number of each species, number of localities where the species were collected and the number of habitat groups were determined and according to these data, rare, local, depending on a particular habitat and widespread species were tried to be designated.IV Science Code : 404.04.04 Key Words : Geometridae, Fauna, Ecology, Distribution, Bolu, Düzce, Turkey Page Number : xviii+282 Adviser : Prof. Dr. Ahmet Ömer KOÇAK