Akdeniz bölgesindeki Fritillaria L. (Liliacea) cinsinin revizyonu
The revision of Fritillaria L. (Liliacea) genus in Mediterranean region Turkey
  1. Tez No: 155896
  2. Yazar: MEHTAP TEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ÜNAL, PROF.DR. ZEKİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
AKDENİZ BÖLGESİ'NDEKI (TÜRKİYE) FRITILLARIA L. (LILIACEAE) CİNSİNİN REVİZYONU (Doktora Tezi) Mehtap TEKŞEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 ÖZET Ülkemizin Fritillaria L. cinsine ait Akdeniz bölgesinde dağılım gösteren türlerin morfolojik, palinolojik, sitolojik ve moleküler özellikleri ile tür tanıma anahtarı, tür tanımları ve coğrafik yayılışları bu çalışmanın esasını oluşturmaktadır. Türkiye Florası'na göre Akdeniz bölgesinde tür ve tür altı seviyede 22 taksonla temsil edilen Fritillaria cinsi üyeleri bu çalışmada 23 takson altında değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada bilim dünyası için yeni iki tür (F. milasense M. Tekşen & Aytaç ve F. mughlae M. Tekşen & Aytaç) yayınlanmaktadır. F. sororum K. Persson & J. Persson türünün, F. acmopetala Boiss. subsp. acmopetala alttürünün sinonimi; F. armena Boiss., F. zagrica Stapf ve F. baskilensis Behçet türlerinin F. pinardii Boiss. türünün sinonimleri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca F. carica Rix subsp. serpenticola Rix alttürü tür seviyesine yükseltilmiştir. F. forbesii Rix ve F. kittaniae Sorger'in morfolojik, palinolojik, sitolojik ve moleküler özellikleri değerlendirilerek Türkiye Florası'ndaki filogenetik sırası değiştirilmiştir. F. crassifolia Boiss. & Huet. subsp. crassifolia alttürü İran-Turan fitocoğrafik bölge elementi olarak önerilmiştir. Fritillaria taksonlarnun tehlike kategorileri yeni IUCN Kategorilerine göre yeniden düzenlenmiştir. Bilim Kodu : 401.03.04 Anahtar Kelimeler : Revizyon, Akdeniz, Fritillaria Sayfa Adedi : 298 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zeki Aytaç, Prof. Dr. Fatma Ünal
Özet (Çeviri)
THE REVISION OF FRITILLARIA L. (LILIACEAE) GENUS IN MEDITERRANEAN REGION (TURKEY) (Ph. D. Thesis) Mehtap TEKŞEN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2004 ABSTRACT This study comprises the identification, description and geographical distribution as well as certain morphological, palinologkal, cytological and moleculer properties of the species belonging to the genus Fritillaria collected from Mediterranean region in Turkey. In Mediterranean region, while the numbers of the Fritillaria represented by 22 taxa according to Flora of Turkey, it is now evaluated under 23 taxa as a result of this study. In this work, two new species (Fritillaria milasense M. Tekşen & Aytaç and F. mughlae M. Tekşen & Aytaç) are also described for the science. F. sororum K. Persson & J. Persson was reduced to synonym of F. acmopetala Boiss. subsp. acmopetala; F. armena Boiss., F. zagrica Stapf and F. baskilensis Behçet were reduced to synonyms of F. pinardii Boiss. In addition F. carica Rix subsp. serpenticola Rix was evaluated as F. serpenticola (Rix) M. Tekşen & Aytaç. Phylogenetic order F. forbesii Rix and F. kittaniae Sorger in Flora of Turkey were changed using morphological, palinological, cytological and moleculer data. F. crassifolia Boiss. & Huet. subsp. crassifolia was suggested as a Irano-Turanian phytogeographical element. Red list categories of taxa of Fritillaria were revised according to IUCN Red List Categories. Science Code : 401.03.04 Key Words : Revision, Mediterranean, Fritillaria Page Number.. 298 Adviser : Prof. Dr. Zeki Aytaç, Prof. Dr. Fatma Ünal