Sürekli mıknatıslı bir senkron motor hızının bulanık sinirsel ve kayma kipli denetleyicilerle dönüşümlü denetimi
Speed control of the permanent magnet synchronous motor using parallel associated fuzzy neural and sliding mode controllers
- Tez No: 155898
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN ELMAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Sürekli mıknatıslı senkron motorlar (SMSM'ler), basit yapıları ve yüksek verimleri nedeniyle endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Fakat, SMSM sürme sistemleri motor dinamikleri ve yük karakteristiklerinden kaynaklanan doğrusal olmayan bir karakteristiğe sahiptirler. Bu özellikler dikkate alınarak, bu çalışmada SMSM sürme sisteminin hız denetimi için doğrusal olmayan sistemlerde kullanılabilecek yeni bir dönüşümlü denetim yöntemi (DD) ortaya konulmuştur. Kayma kipli denetleyici (KKD), bulanık sinirsel denetleyici (BSD) ve DD tasarlanmış, benzetimleri ve uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Uygulamada TMS320F240 sayısal işaret işlemcisi (Sİİ) kullanılmıştır. Hem benzetim hem de uygulama sonuçları DD'nin BSD'ye göre parametre değişimleri ve dış bozuculardan daha az etkilendiği ve KKD 'de olan titreşimin DD'de olmadığı görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Sürekli mıknatıslı senkron motorlar, Bulanık mantık denetim, Yapay sinir ağları, Bulanık sinirsel denetim, Kayma kipli denetim, Sayısal işaret işlemci.
Özet (Çeviri)
The permanent magnet synchronous motors (PMSM's) are widely used in industrial applications because of their simple structures and high efficiencies. However, the PMSM drive systems have a nonlinear characteristic arisen from motor dynamics and load characteristics. In this study, to take consideration these characteristics, a novel parallel associated control technique (PAC) which will be used in nonlinear systems is proposed for speed control of a PMSM drive system. The sliding mode controller (SMC), the fuzzy neural controller (FNC) and the PAC for speed control of the PMSM drive system are designed, simulated and implemented. A TMS320F240 DSP is used in the implementation. Both simulation and experimental results indicate that the PAC is less sensitive to the parameter variations and external load disturbances than that of the FNC and has no chattering that of the SMC.Key Words : Permanent magnet synchronous motors, Fuzzy logic control, Artificial neural networks, Fuzzy neural control, Sliding mode control, Digital signal processor