Endüstriyel atıksulardan Cr(VI)'nın adsorpsiyon yoluyla giderilmesi
Removal of Cr(VI) from industrial wastewaters by adsorption
- Tez No: 155899
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN AR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ENDÜSTRİYEL ATIKSULARDAN Cr(VI)'NIN ADSORPSİYON YOLUYLA GİDERİLMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Muradiye UYSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Bu çalışma; ağır metallerden Cr(VI)'nın kesikli sistemde ağaç talaşı üzerine adsorpsiyonunu içermektedir. Ağaç talaşı, disodyum hidrojen fosfat ile muameleye tabii tutulmuştur. Çalışmada Cr (VI) metal iyonu başlangıç konsantrasyonu, sıcaklık, talaş dozu ve pH'nın adsorplanmaya etkisi incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda belirlenen optimum şartlarda son bir çalışma yapılmış ve adsorpsiyon veriminin değişimi gözlenmiştir. Deneysel verilerin Langmuir ve Freundlich izoterm modellerinin her ikisine de yakınsama göstermesine karşılık, Langmuir izotermine daha çok uyduğu görülmüştür. Başlangıç konsantrasyonunun artmasıyla denge konsantrasyonu da artmıştır. Sıcaklık artışı ile de genel olarak denge konsantrasyonu azalmıştır. Talaş dozunun etkisinin incelendiği çalışmada, 4 gramdan sonra dengede değişim olmamış, adsorpsiyon için en uygun pH değeri ise 2 olarak bulunmuştur. Optimum şartlarda yapılan son çalışmada adsorplanma yüzdesi % 95 civarında elde edilmiştir. Lagergren eşitliğinden adsorpsiyon hız sabiti hesaplanmıştır. Denge sabitleri, adsorpsiyon serbest enerji değişimi, entalpi ve entropi değişimi değerleri hesaplanmıştır. Adsorpsiyon prosesinin 1. derece kinetiği11 takip ettiği, adsorpsiyonun endotermik olduğu ve kendiliğinden gerçekleşme yapısına sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 942 Anahtar Kelimeler : Su kirliliği, adsorpsiyon, ağır metal, talaş, krom(VI) Sayfa Adedi : 98 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İrfan AR
Özet (Çeviri)
Ill REMOVAL OF Cr(VI) FROM INDUSTRIAL WASTEWATERS BY ADSORPTION ( M.Sc. Thesis ) Muradiye UYSAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT This study contains adsorption of Cr (VI) which is one of heavy metal, on sawdust in batch system. The sawdust has been treated with disodium hydrojen phosphate. In the study, it has been investigated the effect initial concentration of Cr(VI) metal ion, temperature, dose of sawdust and pH on adsorption. After experiments carried out, one more study has been done at the optimum conditions and the change in adsorption efficiency has been investigated. Although experimental data confirms with both Langmuir and Freundlich isotherm models, it suits most on Langmuir isotherm model. The equilibrium concentration increased as the initial concentration was increased. It was also observed that it decreases in general, with increasing temperature. Results of experiments performed in order to determine the effect of dose of sawdust, showed that there was no change on the equilibrium with the increase of the sawdust dose after at four gram, and it was found that the most suitable pH value for adsorption was two. At the last study carried out at optimum conditions the adsorption percentage has found about % 95. The adsorption rate constant has been calculated from the Lagergren equation. Equilibrium constants, adsorption free energy change, enthalpy and entropy change valuesIV have been calculated. It has been concluded that, adsorption process follows first-order kinetics, adsorption was endothermic and had the spontaneous nature. Science Code : 942 Key Words : Water pollution, adsorption, heavy metal, sawdust, chromium(VI) Page Number : 98 Adviser : Assoc. Prof. Dr. İrfan AR