Üstyapı sıcak karışım üretim sistemi: Uygulama kalite-kontrol temelinde plan-takip-revizyon üretim stratejileri oluşturulmasına bir yaklaşım
Pavement hotmix production system: An approach to develop planing-following up-revisioning production strategies based on application quality - control
  1. Tez No: 155932
  2. Yazar: DENİZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÜSTYAPI SICAK KARIŞIM ÜRETİM SİSTEMİ : UYGULAMA KALİTE - KONTROL TEMELİNDE PLAN - TAKİP - REVİZYON ÜRETİM STRATEJİLERİ OLUŞTURULMASINA BİR YAKLAŞIM (Yüksek Lisans Tezi) Deniz ARSLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde 2001 yılına ait sıcak karışım uygulamalarına ait veriler derlenmiş ve bu verilerden aşınma ve binder tabakalarına ait uygulamalar için elde edilen briket ve karot numunelerine ait sonuçlar kullanılarak bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Kullanılan numunelerin 2637 adedi aşınma ve 2043 adedi binder tabakasına ait olmak üzere tüm gradasyon, bitüm miktarı, hava sıcaklığı, stabilite, akma, sıkışma, özgül ağırlıkla ilişkili ağırlıklar ve özgül ağırlıklar içeren veri tabanı oluşturulmuştur.Veri tabanı üzerinde sıcak karışım üretim kalitesi ve üretim kontrolleri ile özeelikleri için ağırlıklı olarak stabilite ve akma üzerinde durulmuş ve bağımlı değişken olarak nitelendirilmiştir. Yapılan tüm veri analizlerinde bağımlı değişkenler elde edilen diğer tüm verilerle olan ilişkilerinin açığa çıkarılması ve ağırlıklarının tesbit edilerek etkilerinin ayırdedilmesi hususunda yoğunlaşmasına karşın; ilişkili ve etkili olması gereken bağımsız değişkenlerin beklenen düzeyde üretim sonuçlarında ortaya çıkmadığı anlaşılmaktadır. Geliştirilen regresyon modellerinin hiçbirinin bağımlı değişkenleri açıklamada yeterli bir düzeye erişmediği; bir başka deyişle bağımlı değişken üzerine bağımlı değişkenler kadar gelişi güzel ve herhangi bir başka değişkenle açıklanamayan hataların etkili olduğuanlaşılmıştır. Sonuç olarak; başlangıçta tasarım şartlarının olabildiğince sağlanmaya çalışıldığı üretimlerin esas olarak uygulamada daha sık takip ve kontrolü ile elde edilmesi hususunun ve bağımlı değişken olarak gözlenen ve performans beklentilerinin karşılanması açısından uygulama temelinde ortaya çıkan sınırların kontrol ve kriter olarak ele alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bilim Kodu : 963 Anahtar kelimeler : Sıcak karışım, briket ve karot numuneleri, veri analizi, temel bileşen, küme analizi, diskriminat analizi, regresyon, aşamalı regresyon, kalite kontrol Sayfa Adedi : 163 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hikmet BAYIRTEPE
Özet (Çeviri)
PAVEMENT HOTMIX PRODUCTION SYSTEM : AN APPROACH TO DEVELOP PLANING - FOLLOWING UP - REVISIONING PRODUCTION SRATEGIES BASED ON APPLICATION QUALITY - CONTROL (M.Sc. Thesis) Deniz ARSLAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT In this study, the hot mix application data of year 2001 in the Great Municipality of Ankara was gathered and the laboratory and in-situ specimen data related to wearing and binder layer applications are used. A database which is related to gradation, bitumen, temperature, stability, flow, compaction, specific weight and weights related to specific weight properties of 2637 wearing layer and 2043 binder layer specimens is formed. For the determination of hot mix production quality and production control, stability and flow values are given priority and selected as dependent variables. Altough, the main aim in all of the data analysis was to find out the relations between the dependent variables and all of the variables, it is observed that the independent variables are not significantly effective on production results. It has seen that none of the regression models is capable of determining the dependent variables, or in other words, random and unknown errors which can be explained by any other variable are effective on dependent variables rather than dependent variables. As a result, it is found out that, productions whose design conditions are tried to be satisfied prior to application should be controlled more frequently during application, and the limits which are observed asIV dependent variables, and come to light in the basis of application should be selected as criteria and control parameters. Science Code : 963 Keywords : Hot mix, laboratory and in-situ specimens, data analysis, principal component, cluster analysis, discriminant analysis, regression, stepwise regression, quality control Number of pages : 163 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Hikmet BAYIRTEPE