Tek modelli stokastik U tipi montaj hattının deterministik dengeleme teknikleri ile dengelenmesi ve benzetimi: Arçelik A.Ş.'de bir uygulama
Balancing and simulating of single model stochastic U type assembly line by deterministic balancing techniques: A case study in Arçelik
  1. Tez No: 155933
  2. Yazar: SELÇUK KÜRŞAT İŞLEYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER FARUK BAYKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
TEK MODELLİ STOKASTİK U TİPİ MONTAJ HATTININ DETERMİNİSTİK DENGELEME TEKNİKLERİYLE DENGELENMESİ VE BENZETİMİ : ARÇELİK A.Ş'DE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Selçuk Kürşat İŞLEYEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Şubat 2004 ÖZET Bu tezde geleneksel ve U tipi montaj hatları incelenmiş, tek modelli basit U tipi modeller için Ağpak ve Gökçen tarafından geliştirilen U- COMSOAL metodu daha az deneme sayısıyla iyi sonuç verecek şekilde Visual Basic diliyle kodlanmış ve literatürde iyi bilinen test problemleriyle denenmiştir. Geliştirilen program Arçelik Bulaşık Makinası İşletmesi montaj hattının deterministik olarak dengelenmesi için kullanılmıştır. Dengelenen hattın davranışlarını incelemek amacıyla benzetim çalışması yapılmış, alternatifler geliştirilmiş ve sonuçlar tartışılmıştır. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : U tipi hatlar, Hat dengeleme, Benzetim Sayfa Adedi : 122 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ö. Faruk Baykoç
Özet (Çeviri)
BALANCING AND SIMULATING OF SINGLE MODEL STOCHASTIC U TYPE ASSEMBLY LINE BY DETERMINISTIC BALANCING TECHNIQUES : A CASE STUDY IN ARÇELİK (M.Sc. Thesis) Selçuk Kürşat İŞLEYEN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2004 ABSTRACT In this thesis, the traditional and U type assembly lines have been investigated, U-COMSOAL method which is developed by Ağpak and Gökçen for single U type models has been coded with Visual Basic programming language, in a way that it can give a good result with less amount of experimenting and also has been attempted with well-known test problems in assembly line balancing literature. The developed program is used to obtain balancing of assembly line in ARÇELİK washing machines factory. To investigate the behaviour of balanced line, a simulation study has been done, alternatives have been developed and their results have been discussed. Science Code Key Words Page Number Adviser 919 U type lines, Line balancing, Simulation 122 Assoc. Prof.Dr. Ö.Faruk Baykoç