Sistem dinamikleri yaklaşımlı terfi sistemi analiz modeli (tesamos)
Promotion system analysis model with system dynmics approach (tesamos)
  1. Tez No: 155963
  2. Yazar: HASAN UMUT AKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
SİSTEM DİNAMİKLERİ YAKLAŞIMLI TERFİ SİSTEMİ ANALİZ MODELİ (TESAMOS) (Yüksek Lisans Tezi) H.Umut AKIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Silahlı Kuvvetlerin en önemli görevi ülkenin güvenliğine yönelik mevcut ve gelecekteki tehdidi caydıracak ve gerektiğinde bertaraf edecek bir askeri gücü elde bulundurmaktır. Silahlı Kuvvetlerin ani veya sürekli harpler için eğitilmiş, teşkilatlanmış ve silahlanmış bir sistem olduğu düşünüldüğünde, arzulanan savunma gücünü elde edebilmek ve harbe her an hazır halde bulundurabilmek için anılan sistemin en önemli temel girdisinin insan gücü olacağı değerlendirilmektedir. Silahlı Kuvvetler terfi sistemine ilişkin hali hazırda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda, çeşitli öngörülerde bulunulmakta ve değişik terfi sistemleri ve politikalar önerilmektedir. Önerilen bu modellerin; adil olma ve eşitliği sağlama, arzu edilen birikimi yaratma ve sistemi arzu edilen bir sürede dengeye ulaştırma gibi hedefleri sağlayıp sağlamadığının uygulamaya geçilmeden önce analiz edilmesi önem kazanmaktadır. Bu maksatla çalışmada Sistem Dinamikleri yaklaşımı kullanılarak önerilen terfi sistemleri modellenmiş ve çeşitli simülasyonlarla geleceğe yönelik politikaların geçerliliği incelenmiştir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Sistem Dinamikleri, Modelleme ve Simülasyon, Terfi Sistemleri Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Fevzi KUTAY
Özet (Çeviri)
PROMOTION SYSTEM ANALYSIS MODEL WITH SYSTEM DYNAMICS APPROACH (M.Sc. Thesis) H.Umut AKIN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT One of the main roles of the Armed Forces is to hold a military power which is capable of deter and when needed remove the threat against the country. When we consider the Armed Forces as a system which is trained, organized and armed to react for a war with little or no leading time, the manpower is the main input source of whole system. There are a variety of studies being conducted concerning promotions which is a subsystem of Armed forces manpower management system. In this context, various promotion systems and policies are being proposed. The most important part of the process of determining over such proposals is to analyze them considering some criteria such that the proposed system is able to sustain equality, build necessary accessions in the future and bring the system to a steady state in the short term before it is put in effect. To meet these requirements, the System Dynamics approach has used in the study to model the proposed promotion systems and the validity of various policies has determined. Science Code : 919 Keywords : System Dynamics, Modeling and Simulation, Promotion Systems Page Number : 84 Adviser : Prof.Dr.Fevzi KUTAY