İleri teknolojiler ile üretim yapan işletmelerde stratejik teknoloji yöntemi: Bir alan araştırması
Strategical technology management in organization manufacturing with advenced technology: A field research
  1. Tez No: 155964
  2. Yazar: SÜLEYMAN SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RASİH DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
İşletmeler sanayi devriminden günümüze kadar çok farklı üretim ve yönetim teknolojilerini kullanmışlardır. Her yeni teknoloji ile kaynaklardan daha verimli, üretken ve etkili faydalanabilmek amaçlanmıştır. Gelişmeler, üretim teknolojilerinde tek tezgahla üretimden insansız fabrikaya, yönetim teknolojilerinde ise planlı üretimden müşteri ihtiyaçlarının referans alındığı bir yapıya doğru ilerleme göstermiştir. Bu gelişmeleri takip etmeyen işletmeler rekabet avantajlarını yitirmekte ve pazar paylarını sürdürememektedirler. Bu çalışmada strateji ve teknoloji konuları değerlendirilerek, stratejik teknoloji yönetimi ile ilgili konular ele alınmıştır. Ardından teknoloji yönetimi konusu ile ilişkili olarak kullanılan ileri üretim ve yönetim teknolojileri incelenmiştir. Türkiye ekonomisine önemli katkıları olan otomotiv sektöründe, teknoloji yönetimi ile ilgili yapılan bir alan araştırması sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Sektörün stratejik teknoloji yönetimi konularında karşılaştığı problemler tespit edilerek, bu problemlerin çözümüne yönelik öneriler sunulmuştur.Anahtar Kelimeler : Strateji, teknoloji, stratejik teknoloji yönetimi, ileri üretim ve yönetim teknolojileri, otomotiv sektörü
Özet (Çeviri)
The enterprises have used various production and management technologies from industrial revolution until today. With each new technology, it has been aimed that the resources can be utilized more efficently, productively and effectively. Developments in production technolgies have made progress from production with single workbench to factory working without human. Developments in management technologies have progressed from planned production to a structure in which necessities of the customers are taken into consideration. The enterprises which do not follow these developments lose the competing advantages and cannot keep their market shares. In this study, subjects related to strategic technology management were handled by evaluating strategy and technology subjects. Then, high production and management technologies used related to technology management were studied. In the automotive sector making a valuable contribution to economy of Turkey, the findings obtained from an area study related to technology management were evaluated. The problems which this sector faces on the subject of strategic technology management were determined and suggestions aimed at resolution of these probmles were presented.Key Words : Strategy, technology, strategic technology management, advanced manufacturing and management technologies, automotiv sector