Güç elektroniği devreleri eğitim sistemi
Education tool of the power electronic circuits
- Tez No: 156008
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tezde, Skinner' in 'Programlı Öğretim Metodu' doğrultusunda güç elektroniği devrelerinin eğitiminde kullanılmak üzere bir eğitim seti hazırlanmıştır. Set, on dört adet güç elektroniği devresinin bilgisayar benzetiminden oluşan bir programdır. Programda güç elektroniği dersine ait deneyler, bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. Bu sayede, güç elektroniği devrelerinin eğitiminde görsellik ve etkinlik ön plana çıkarılmış ve bilgilerin daha kalıcı hale getirilerek anlamlı öğrenmenin gerçekleşmesine olanak sağlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Bilgisayarlı Eğitim, Güç Elektroniği, C++ Builder
Özet (Çeviri)
In this thesis, an educational tool has been designed to use education of power electronics circuits suitable with Skinner's 'Programmed Instruction Method'. The tool is a computer simulation program consists of fourteen power electronics circuits. In the simulation program, experiments, which are Power Electronics lesson, have been applied to on PC. Thus, the visualization and interactivity has pointed out and meaningful learning has supplied with the giving permanent knowledge.Key Words Education on Computer, Power Electronic, C++ Builder