ISDN santraller arası haberleşmede yönlendirme
Routing in communication between ISDN exchanges
- Tez No: 156009
- Danışmanlar: DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ISDN SANTRALLER ARASI HABERLEŞMEDE YÖNLENDİRME (Yüksek Lisans Tezi) Orkun DİLLİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Teknolojinin günümüzde ulaştığı noktayla birlikte haberleşme alanında da büyük gelişmeler yaşanmış ve aynı anda çok sayıda aboneye hizmet verilmeye başlanmıştır. Bu nedenle haberleşmdeki olası kesintiler çok daha fazla sayıda aboneyi etkilemeye başlamıştır. Doğal afetler, insan hatası veya daha başka öngörülemeyen nedenlerle oluşabilecek bir kesintinin giderilmesi için günümüz haberleşeme ağlarında değişik teknikler kullanılmaktadır. Özellikle statik yönlendirmenin kullanıldığı ağlarda kesintinin giderilmesi için alınacak tedbirler daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada günümüzde kullanılan haberleşme ağlarının mimarisi, boyutlandırılması, yönlendirme teknikleri ve örnek bir ISDN santraldeki statik yönlendirme yapısı incelenmiş ve statik yönlendirmede kullanılan yönlendirme tablolarının, ağ üzerinde oluşacak bir kesintinin giderilmesi için, en etkin ve en kısa zamanda değiştirilmesini kolaylaştıran bir program geliştirilmiştir. Böylece statik yönlendirmeye sahip ağlarda, bir kesinti esnasında oldukça karmaşık bir işlem olan yönlendirme tablolarının değerlendirilmesi ve güncellenmesi sağlanacaktır. Bilim Kodu : 926 Anahtar Kelimeler : Yönlendirme teknikleri, Ağ Mimarileri, ISDN Santrallerde yönlendirme, Statik yönlendirme Sayfa Adedi : 118 Tez Yöneticisi : Öğr. Gör. Dr. Nursel AKÇAM
Özet (Çeviri)
ROUTING IN COMMUNICATION BETWEEN ISDN EXCHANGES (M.Sc. Thesis) Orkun DİLLİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT With the level of the technology reached nowadays, great developments were achieved in the communications area and many subscribers are being served simultaneously. Therefore possible interruptions in communication began affecting a greater number of subscribers. Different techniques are being used to cope with an interruption of communication caused by natural disasters, human errors or other unprecedented factors in today's communications networks. Precautions taken for communication interruptions, especially in the networks using static routing get more important. In this work, communications network architecture, dimensioning, routing techniques used today and static routing structure in a sample ISDN exchange i s e xamined. A p rogram, which s implifies t he efficient a nd timely modification of the routing tables which are used in static routing is developed. This program copes with communication interrupts on the network. Thus in networks with static routing, the fairly complicated tasks of evaluation and updating of the routing tables in case of an interrupt will be provided. Science Code : 926 Key Words : Routing techniques, Network architectures, Routing in ISDN Exchanges, Static routing Page Number : 118 Adviser : Dr. Nursel AKÇAM