Samsun-Kavak tuğla ununun çimento harcında puzolanik katkı meddesi olarak kullanılabilirliği
An investigation on usuabilitiy of waste brick powder of Samsun-Kavak factory as a puzzolanic cement mortar admixture
  1. Tez No: 156022
  2. Yazar: MUHAMMED ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, çimento harcı içerisine puzolanik katkı malzemesi olarak Samsun-Kavak yöresi tuğla ununun kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla Samsun-Kavak tuğla unu çimento ağırlığının %10, %20, ve %30' u oranlarında doğrudan çimento harcına ikame olunmuştur. Hazırlanan çimento ikamelerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri TS EN 196-1 standartları esas alınarak belirlenmiştir. Üretilen çimento ikameleri ile hazırlanan 40x40x1 60mm harç numunelerinin 7, 28, 90 ve 180 gün yaşlarındaki mekanik özellikleri değerleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; tuğla unu katkısının çimento-su miktarını, priz başlama ve bitiş sürelerini artırdığı belirlenmiştir. Referans örneklerine göre, eğilme ve basınç dayanımı değerlerinde, en iyi sonucu % 10 karışım grubunun verdiği görülmüştür. Normal değerlere göre bu gruptaki artışın yaklaşık % 5 oranında olduğu görülmüştür.Anahtar Kelimeler :Tuğla unu, puzolan, puzolanik çimento
Özet (Çeviri)
In this study, usability of waste brick powder as a puzzolanic admixture, which obtained from Samsun-Kavak region was investigated. For this purpose, Samsun-Kavak brick powder was replaced by cement mortar instead of 10%, 20% and 30% of cement's weight. The chemical and physical properties of cements were determined according to TS EN 196-1 Standards. 40x40x160 mm specimens were produced, and cured at 7th, 28th, 90th, 180th days. As a result, it was determined that the addition of brick powder delayed the starting and finishing time of cement tile, and increased the proportion of expansion. According to the reference samples, the 10% of brick powder admixture group gives the best results of the flexural and compressive strenght values. These values changed by an increase of 5% approximately.Key Words Brick powder, puzzolonic admixture, cement mortar