Bulanık-AHP electre III yöntemlerinin personel seçimi problemine uygulanması
Application of fuzzy-AHP and electre III methodologies to personnel selection problem
- Tez No: 156021
- Danışmanlar: PROF.DR. ZÜHAL GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
BULANIK-AHP VE ELECTEE III YÖNTEMLERİNİN PERSONEL SEÇİMİ PROBLEMİNE UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Gürkan SERHADLIOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Globalleşme ve hızla gelişen teknolojik gelişmeler nedeniyle artan rekabet koşulları firmaları daha kaliteli insan kaynağına sahip olmaya zorlamaktadır. Bu ise ancak yeterli potansiyele sahip personel seçimi ile sağlanabilmektedir. Uygun personel seçimi problemi çok kriterli kara verme problemi olarak sınıflandırılabilir. Bu doğrultuda, literatürde yer alan çok kriterli karar verme çözüm yaklaşımlarının personel seçimi problemine uygulanması mümkündür. Bu çalışmanın amacı da personel seçimi probleminde kullanılmak amacıyla Bulanık-AHP ve Electre III yöntemlerinin kullanımına yönelik bir metodoloji geliştirmektir. Personel seçimi probleminde, sayısal olarak ölçülmesi çok zor fakat değerlendirmede yüksek öneme sahip ölçme kriterlerine ait değerlendirmelerin dilsel değişkenler kullanılarak yapılması mümkündür. Bu kapsamda çalışma içinde mukayese kriterlerine göre adaylara ait değerlendirmeler bulanık üçgen sayı formunda ifade edilen dilsel değişkenler kullanılarak yapılmıştır. Mukayese kriterlerine ait ağırlık değerleri bulanık üçgen sayı formunda hesaplanmakta ve daha sonra da adaylara ait değerlendirmeler ilgili kriter ağırlıkları üzerinden farklı toplama yöntemleri kullanılarak toplanmaktadır. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Bulanık-AHP, Electre III, Bulank Üçgen Sayı, Personel Seçimi. Sayfa Adedi.114 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Zülal GÜNGÖR
Özet (Çeviri)
11 APPLICATION OF FUZZY-AHP AND ELECTRE HI METHODOLOGIES TO PERSONNEL SELECTION PROBLEM (M.Sc. Thesis) Gürkan SERHADLIO?LU GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT Increasing competition due to globalization and fast technological improvements, urges companies to have high quality and adaptable human resources. This can be achieved only by employing potentially adequate personnel. The problem of selecting appropriate personnel can be easily classified as multi criteria decision making problem. Thus several techniques can be employed to solve this problem. The purpose of this paper is to provide methodologies for personnel selection problem, which are based on Fuzzy-AHP and Electre III methods. In personnel selection problem, using linguistic variables for evaluations is very practical, especially when it is difficult or sometimes impossible to make quantitative judgments for some of the selection criteria that have high importance weights. Thus in this study, candidate evaluations are made by using linguistic variables, which are then converted to triangular fuzzy numbers. Importance weights of the evaluation criteria are calculated in the form of triangular fuzzy numbers as well. Subsequently related calculations to aggregate candidate evaluations over selection criteria are made by using different aggregation algorithms. Science Code : 919 Key Words : Fuzzy-AHP, Electre III, Triangular Fuzzy Numbers, Personnel Selection Page Number : 114 Adviser : Prof.Dr. Zülal GÜNGÖR